bauerlukin

Jak se narychlo zjišťuje krevni skupina u člověka ohroženého masivním zevním krvácením?

Myslim když k němu přijede RZ. Díky předem za odpověď

Nejlepší odpověď
Kepler

Krevní skupina se narychlo zjistit nedá. Účelem první pomoci je to krvácení zastavit, což by měl umět každý felčar, setra i poučený laik. V nemocnici si už s tím poradí.

Další odpovědi
aliendrone

Nwm jak se to dělá dnes, ale kdysi se v případě akutní nutnosti nasazovala „nulka negativní“ spolu s fýzákem (fyziologický roztok), tedy univerzální dárcovská krev (krevní skupina 0, Rh negativní), kterou může přijmout každý.

Jinak jde v téhle situaci především o to, aby se krvácení ZASTAVILO či pokud možno se mu co nejvíce zamezilo > zaškrcování, tlakové obvazy apod., přinejhorším můžeš vložit přímo i ruku do rány – např. při krvácení z krkavice, tam hraje roli každá vteřina. Nějaké infekce apod. bejkárny si vyřeší lékaři později. :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.