Akzeret

Jak se Napoleon Bonaparte dostal k moci?

Nikde nemůžu najít KDO a PROČ ho dosadil. Všude jen píší (vč. našich 2 učebnic), že 2. prosince 1804 se stal francouzským císařem Napoleonem I., že se obřadu účastnil i papež a Napoleon si korunu na hlavu nasadil sám.
Toť vše, víc jsem nikde nevyčetla a to v tom ležím už přes dvě hodiny -__-

Takže vás prosím, neví o tom někdo něco?
Stačí hodit link, kde se to dozvím.

Díky ;)
Doplňuji:
Na něco jsem narazila: … Jeho moc přerůstala v osobní diktaturu, což bylo potvrzeno v roce 1804, kdy mu SENÁT přiznal titul císaře.

Byl to tedy fr. senát?

Odpovědi
Lamalam

Pokud ti jde o jeho jmenování císařem, tak to má na svědomí senát. Senát byl již od roku 1800, kdy se Napoleon stal neodvolatelným prvním konzulem, pod jeho silným vlivem. On je k tomu prostě donutil.

anonym

Je tu toho dost:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Na­poleon_Bonapar­te
Jeho slova:Nic mi neimponovalo, měl jsem sklon k hádkám a rvačkám, nebál jsem se nikoho. Jednoho jsem bil, druhého jsem škrábal a všichni se mne báli. Nejvíce ode mne zakusil můj bratr Josef. Bil jsem ho a kousal. A ještě ho za to vyhubovali, neboť než se vzpamatoval ze strachu, utíkal jsem už matce žalovat. Tato vychytralost mi přinášela značný prospěch, protože jinak by mě matka byla za mou zálibu v pračkách přísně potrestala a nikdy by byla nestrpěla mou útočnost.

led

Ako každý politik, keď v krajine vládne chaos, keď jedno politické zriadenie zaniká a nové sa ešte len rodí…
tu použil reči, tu silu, tam peniaze,
ale hlavne využíval ľudské slabosti, lásku k moci, majetku, beznádej a utrpenie
a k tomu heslo Liberté, Egalité, Fraternité (Sloboda, Rovnosť, Bratstvo), ktoré ale v jeho chápaní vyznieva inak:
Sloboda mne a mojej túžbe po moci, Rovnosť je len jedna, ja = moc, Bratstvo mojej rodine všetkú moc v Európe
jednoduchým slovom využil situáciu, ktorá nebola najlepšia, počas Francúzskej revolúcie 1789–1799, republika bola zadĺžená, direktórium už nevládalo riešiť tieto problémy, preto požiadali o pomoc Napoleona pre jeho úspechy na bojiskách.
V novembri 1799 prichádza Napoleon do Paríža, uskutočňuje štátny prevrat, – zavádza novú vládu, vládu konzulátu, čím sa končí Francúzska revolúcia, postupne sústreďuje všetku moc do svojich rúk a pevne ju držal až po svoj pád…
Senát len legalizoval reálnu moc.