Kazatel

Jak se nahřeje bojler, pokud do něj půjde ze solárního panelu MPPT měniče na 230 střídavých méně ampér?

Jasně, bude to asi déle trvat, ale bude klasický domácí bojler takto vůbec fungovat, když do něj poteče méně, než jaký má příkon, případně i poklesne napětí?

Jedná se mi o tento výrobek https://www.vse­prokaravan.cz/e­lektro/solarni-prevodnik-stridac--eco-boost-mppt-3000--3kw/

Odpovědi
Hlada

To je nesmysl. Taková situace přece nemůže nastat. Zafunguje ochrana měniče, takže se ani nezačne hřát.

Dochy

Jak píše Hlada v diskusi. Jestli jsou ty informace správné, tak bojler bude natápěn maximálním možným výkonem který dají soláry. Bojler (neuvažuju teď eventuální řídící elektroniku, která by v tom mohla udělat hokej – klasický bojler je bez elektroniky) je typicky po el. stránce vlastně jen topné těleso a termostat. Topné těleso je téměř ideální rezistor, kterému je víceméně jedno kolik do něj pouštíš, svou charakteristikou bude udržovat napětí a proud v lineární závoslosti (U=I*R, kde R je odpor topného tělesa a je prakticky konstantní za provozních pdomínek, tj teplota zůstane v rozumných mezích)
Měnič, podle specifikace, s tím počítá a bude udržovat odběr ze solárů na mximálním výkonu a napětí na výstupu řídit tak, aby maximální výkon předal do bojleru. Bacha: je velice nevhodné k něčemu takovému připojit jiné zařízení, které by s nižším napětím mohlo mít potíže.

Hlada

Střídač ze soupravy z odkazu je navržený speciálně pro bojlery. Na výstupu nedává konstantní napětí, ale napětí proměnné podle napětí na vstupu. Je tak chráněný proti přetížení. Když v bojleru nebude nějaká další elektronika, která by vyžadovala napájení 230 V sinusových, tak bude topit výkonem daným součinem napětí a proudu.