Nikoleta18

Jak se na notebooku bez numerické klávesnice píšou Alt znaky, nebo zapíná Num Lock?

Ahoj, potřebovala bych poradit s tím, jak se na notebooku, bez numerické klávesnice, píšou „alt znaky“ našla jsem si, že se proto musí zapnout Num Lock a pak už alt + některá písmena, ale nevím, jak se na mém notebooku Num Lock zapíná. Projela jsem spoustu stránek, ale „všude“ vidím náhledy klávesnic, kde je přímo klávesa Num Lock, na mém notebooku bohužel není.
Měla by se dát zapnout pomocí „fn“ a nějaké klávesy, ale nevím jaké. Vyzkoušela jsem jich spoustu, ale nic nefunguje. (pomůže i to, když budete někdo vědět, jak jinak napsat ty znaky – o samotný Num Lock mi nejde.) Pomozte mi prosím někdo. (Přikládám i obrázek a odkaz na vyfocenou klávesnici, kde se Num Lock obvykle nachází – není tam :https://ibb.co/b3o­OeU ).
Děkuji za každou snahu o pomoc

(Byl tu dotaz na typ notebooku, odpověděla jsem, ale jelikož jsem tu nová, tohle je můj první dotaz, tak se tu moc nevyznám a nevím, jestli se odpověd příslušným lidem nějak zobrazila, proto to radši píši sem:)

Typ by to mohl být tento (mám ntb z bazaru a tak nemám žádné příbalové informace – nevím přesně, jaký to je typ) : https://www.a­sus.com/cz/Lap­tops/ASUS-ZenBook-3-UX390UA/ nebude to asi úplně přesné, ale klávesnici to má téměř identickou, tak snad to nějak pomůže

Odkaz na screenshot té klávesnice: https://ibb.co/f4sRip

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… tvůj noťas numerickou klávesnici má (pro Hladu: číslice jsou napsaný na druhé řadě ode zhora na klávesnici) … mělo by to být „fn“ plus jedna ze 4,3,2 klávesy nahoře odprava … napiš přesný typ noťasu, podle fota moc nezjistíme …

… kruci, teď jsem si vzpomněl: ty čísla se psali jak na stroji, podržením „shift“, na velký se přepínalo „CapsLK“ …

Další odpovědi
Alesh

Num Lock zapíná/vypíná numerickou klávesnici. Pokud ji na svém ntb nemáš, tak na co bys tam měla tuto klávesu?! 🙂 To je jako kdybys hledala spojku v autě s automatickou převodovkou. 🙂

Zdroj: https://superu­ser.com/questi­ons/201666/how-do-i-get-a-special-character-on-a-netbook-without-a-number-pad

Hlada

Tvůj notebook numerickou klávesnici zřejmě nemá. Kdyby bylo možné přepnout M-J-K-L a následujicí do numerické klávesnice, byla by čísla napsaná na klávesách.

Edison

Na co vlastně numerickou klávesnici? Na několika ntb ji nemám a naprosto mi to vyhovuje. [alt] znaky… co to je?

ivzez

Na té klávesnici v druhém odkazu a pravděpodobně (obrázek je moc
malý, nemohu to přečíst) i na té menší, kterou jste vložila do otázky,
je klávesa »fn« vlevo dole.

Je to druhá klávesa ve spodní straně zleva (mezi klávesami Ctrl a Win).

Jestli čísla potřebujete častěji, můžete k notebooku připojit
externí klávesnici, případně i myš). Potom lze notebook posunout
kousek dál → oddálit monitor, tak se mi na NB lépe pracuje.

Gestas

Alesh: Myslíš třeba Trabant s Hycomatem? ;)

Pepino61

Je úžasné, jak obsáhlá debata bez vyústění se tu rozvinula kolem jednoduchého dotazu Nikolety18: Jak napsat např. Alt+0150 (pomlčka), když chybí číselná klávesnice. Přepnutí do anglické klávesnice a použití číslic na alfanumerické klávesnici (viz obrázek) nefunguje. Asi jediné řešení (kromě externí numerické klávesničky) je mapa znaků. Jinak taky nevím.

Nikoleta18

Ivzez, promiň, prvně to přečíst v pohodě, ale až tady jsem viděla, že je ta kvalita takhle mizerná, ale když si rozklikneš ten poslední odkaz, tak tam je klávesnice, která je čitelná úplně v pohodě a to je „stejná“ klávesnice co mám já..je tam jen pár věcí jinak..ale ty jsou nepodstatné a o té fn klávese vím, používám jí denně, ale nevím, kde je ten NumLock.
Čísla píši normálně s shiftem a pomocí „+ – 1, ě – 2“ atd..ale to mi k psaní alt znaků nepomůže, tu klávesnici bych sice připojit mohla, ale nemám ji a kupovat si ji nehodlám, navíc je to takové nepraktické. Ale děkuji za snahu

ivzez

To je otázka pohledu a zkušeností.

Pokud notebook někam vozíte, je externí klávesnice na obtíž.
Pokud jej používáte převážně doma, je to rozumné řešení.

Obecně u nás lidé mají monitory moc blízko očí.
Externí klávesnice k NB umožní monitor odsunout
do vhodnější vzdálenosti.

Nikoleta18

Právěže si ho celkem často někam vozím a nebo doma přenáším, nemám ho pořád na stole, na 1 místě.

Mc Merkurion

… to máš pravdu, ale kam si pak dám pívo …

wendyX

@>Nikoleta18:
I já myslím, že tento ntbk numerickou klávesnici nemá- jak už uvedli Alesh, Hlada a Jáára- navíc přiložený snímek je mizerný…
Ale reaguji na tvoji poznámku …" jak jinak napsat ty znaky – o samotný Num Lock mi nejde".
Neuvedla jsi ale nejen přesný typ Asus ???, ale ani použitý operační systém- jde o Windows? Pokud ano- můžeš použít k napsání spec. znaků s výhodou utilitu ‚Mapa znaků‘- tam najdeš vše a jednoduše zkopíruješ přes schránku Win.- do textu…

Nikoleta18

Promiň, jak už jsem psala Ivzez… prvně to přečíst v pohodě, ale až tady jsem viděla, že je ta kvalita takhle mizerná, ale když si rozklikneš ten poslední odkaz, tak tam je klávesnice, která je čitelná úplně v pohodě a to je „stejná“ klávesnice co mám já..je tam jen pár věcí jinak..ale ty jsou nepodstatné
Neuvedla, ale nenapadlo mě, že je to nějak potřebné, mám Windows 10 a ten typ bohužel nevím..vypadá to podobně jako ten, v odkazu, ale přesně on to nebude..
O tom vím, dělám to tak, ale je to takové zdlouhavé a chtěla jsem to právě nějak napsat na té klávesnici.
Děkuji za snahu

Mc Merkurion

@Alesh: … kdyby měla samostatnou klávesnici, nebude asi hledat „NumLk“, ten je především na noťasech, co nemaj numerickou samostatnou právě proto, aby jsi furt nemusel držet shift … a příště dej odkaz raději na něco v češtině, ne všichni umíme anglicky, takže je mi to prd platný, ale i tak, se tam píše, že právě notebooky bez numerický, jsou většinou vybaveny klávesou pro přepínání …

Nikoleta18

Děkuju za zastání, s angličtinou zrovna „kamarád“ nejsem..takže mi to bylo dá se říct k prdu.

Mc Merkurion

… vítej v houfu …

Hlada

Bylo by dobré si ujasnit, co myslíš pod pojmem „numerická klávesnice“. Jak se ukázalo, každý si pod tím představuje něco jiného. Já to chápu jako uspořádání kláves 3×3, ale např. Mc Merkurion to bere jako psaní číslic v horní řadě. To je něco jiného.

Mc Merkurion

… reagoval jsem na tvoji poznámku: „Kdyby bylo možné přepnout M-J-K-L a následujicí do numerické klávesnice, byla by čísla napsaná na klávesách“ >>> voni tam totiž napsaný jsou, tak jako na většině netbooků a psacích strojích … ty jsi měl na mysli asi samostatnou numerickou klávesnici, kde po přepnutí „NumLock“ se z čísel stanou šipky/směry kurzoru …

Nikoleta18

Edison, také mi to tak vyhovovalo, dokud jsem nechtěla začít používat ty alt-znaky. (Odkaz na ty alt-znaky, níže je tabulka http://objevit­.cz/tabulka-specialnich-znaku-alt-znaku-t19006 píše se to vždy kombinací alt + číslo, které je vždy vedle toho znaku, který chceme napsat. Jenže musíme mít numerickou klávesnici)

Edison

Nevím o takovém znaku. Já píšu všechno co chci bez numerických zadávání.

Nikoleta18

Tak něco se dá i bez toho, třeba „@“ buď se dá napsat alt + 64 (myslím, nejsem si 100% jistá) a nebo ctrl + alt + v což já na svém ntb můžu použít, ale ten první způsob nejde..a to právě potřebuju. U @ to není nutné, ale některé znaky podobným způsobem prostě zapsat nejdou, zato díky „alt“ můžeme napsat jakýkoliv znak.

Mc Merkurion

… ne ctrl + alt + v, ale pravý alt+v … takto napíšeš, pomocí dvou kláves skoro všechny znaky …

Nikoleta18

Funguje mi obojí, jak ctrl + alt + v, tak pravý alt + v, ale všechny znaky se tím napsat nedají, např „•“ nebo „○“, což používám dost často, se v tomto udělat nedá (nebo teda o tom aspoň nevím, ale vyzkoušela jsem už strašně moc kombinací písmen a alt gr, ale ani jedna to nezvládne)

Mc Merkurion

… to já taky (jako Edison), a když potřebuju speciál, tak si ho zkopíruju tady: https://www.co­pypastecharac­ter.com/

Nikoleta18

Mám také uloženou stránku, ze které to „tahám“ ale je to takové zdlouhavé a ne vždy je internet k dispozici, ale děkuji

Nikoleta18

Mc Merkurion, o té vím, čísla normálně se Shiftem píši, ale alt znaky tímhle způsobem neudělám. Při kombinaci Shift + alt + nějaké číslo se mi nenapíše vůbec nic.
Mám asus, to je tak jediné co vím, mám ho odkoupený z bazaru a tak jsem k němu žádné „příbalové informace“ nedostala a v samotném ntb to nemůžu najít, jsem na takové věci dost levá.
Tak to možná u některých ntb je, ale u mého to je právě nahoře, se shiftem píši všechna písmena úplně normálně

Mc Merkurion

… podle odkazu, jsem si přečetl návod (https://dlcdn­ets.asus.com/pub/A­SUS/nb/UX390U­AK/0405_CZ11633_UX390U­A_A.pdf ) a tam se píše pod 9) nejčastější otázky, jak přepnout, že se má zmáčknout klávesa „num lk“, ALE: „… U VYBRANÝCH MODELŮ…“, takže asi nepřepneš …

Nikoleta18

Děkuji za tento návod, někdy se mi bude určitě hodit, až bude čas, tak si ho projdu důkladněji a třeba to nějak pomůže. Teď jsem to však projela na rychlo a nemohu tam toto najít

Mc Merkurion

… ještě si pamatuju, že jsem přepínal mezi českou a anglickou klávesnicí, pak to místo oněch háčků psalo číslice …
… znaky nemusíš psát „alt+číslo“, je to kombinace pravého altu a klávesy, viz přiložený návod: http://www.ces­kaklavesnice.cz/roz­lozeni

Nikoleta18

Já vím, ale právě některé znaky tam nejsou např. „○“ nebo „•“ – ty používám dost často.

Mc Merkurion

… jestli myslíš „•“, klikni na klávesnici na obrazovce, tam je, jinak jestli myslíš stpeň, ten je alt+ř/5 °

Nikoleta18

Ano, myslím „•“. Stupeň vím, jak se píše, píšu ho tedy uplně jinak, ale o něm vím. Tohle je ale trochu něco jiného.

Nikoleta18

Hlada ale nějaký způsob být přece musí, ne? taky jsem si myslela, že to třeba prostě nepůjde, ale když někdo potřebuje ty alt znaky, tak by to tam být mělo, i když to bude nějaké složitější

Mc Merkurion

… znaky nemusíš psát „alt+číslo“, je to kombinace pravého altu a klávesy, viz přiložený návod: http://www.ces­kaklavesnice.cz/

Nikoleta18

Děkuji, za odpověd, ale toto mi moc nepomůže. Četla jsem podobné diskuze, kde bylo u ntb asus zapínání Num Locku stisknutím fn + „F11“. Já asus mám, ale takhle mi to nefunguje – mění mi to hlasitost. Někdo jiný psal i fn + insert, to mi bohužel taky nejde, zkoušela jsem to několikrát, tak je téměř vyloučené, že bych to dělala nějak špatně. S psaním bez numerické klávesnice bojuji už dlouho, ale stále věřím, že je nějaký způsob, jak ten Num Lock zapnout.

ivzez

Nikoleto,

pomůže to. Všude, kde lze vkládat speciální znaky pomocí levé klávesy ALT + číselného kódu, funguje i vkládání pomocí pravé klávesy ALT (ALT Gr) a konkrétní klávesy.

Možná jste narazila na to, že speciální znaky nelze vkládat všude,
kde by je člověk chtěl použít. Mně se daří speciální znaky vkládat do internetu, mohu je používat i ve Wordu a dalších programech, ale např. v poznámkovém bloku (Notepad) mi nefungují všechny znaky, tam mohu použít jenom některé (např. zavináč → @).

Zkuste si třeba ten zavináč:
Levý ALT + 64
ALT gr + klávesa V

Nikoleta18

O to tu právě jde, já vím, že se píšou znaky třeba ten zavináč pomocí alt + 64, jenže v tom je ten problém – já nemám numerickou klávesnici a tak to zapsat nemůžu, proto to píši pomoctí „alt gr + v“ jak jste tu také uvedla, jenže některé znaky (např „•“ nebo „○“ – ty používám dost často) bez numerické klávesnice nenapíši. A právě proto bych potřebovala zjistit, jak zapnout Num Lock a nebo najít jiný způsob, jak psát „alt znaky“.

O tom vím, že někde psát nejdou, tohle však není ten případ, zkoušela jsem to ve wordu, kam si je normálně zkopíruju, nebo jsem to tam psala na normální klávesnici s numerickou klávesnicí a funguje to, takže v tom problém není.

jáára

no někde u těch funkčních kláves bude. jinak numerická klávesnice by měla být pod písmeny IOP,KLŮ,M,.

Nikoleta18

To jsem našla i na této stránce: http://objevit­.cz/tabulka-specialnich-znaku-alt-znaku-t19006 je tu návod, problém je v tom, že já nedokážu zapnout Num Lock – nemám ho tu a nevím, jak jinak se zapíná

Pepino61

Když notebook nemá číselnou klávesnici, nemá smysl klávesa NumLock – není jí co ovládat. Už to tu někdo psal.