Jak se myjou kosmonauti na ISS a jak často?

Nejlepší odpověď
baghira

Na rozdíl od první americké kosmické stanice Skylab, kde měli dokonce k dispozici sprchu (využívanou jen jednou týdně) se na ISS se musí kosmonauti spokojit s dvěma druhy jednorázových ručníků balených v umělohmotných pytlících.
Nejprve použijí mokrý, navlhčený málo pěnícím neutrálním saponátovým mýdlem s přídavkem dezinfekčních prostředků proti bakteriím a plísním, kterým si pečlivě setřou celé tělo. Dalším suchým ručníkem si pak tělo vysuší, než se obléknou.
Použité ručníky, stejně jako špinavé prádlo a další oblečení, putují do hermeticky uzavíratelných kontejnerů. Ty po čase končí v prostorách nákladní lodi typu Progress a spolu s ní nakonec shoří v atmosféře nad jižním Pacifikem.
Pro ústní hygienu mají k dispozici klasické zubní kartáčky a jedlou zubní pastu, kterou není nutno beze zbytku vyplivovat. Používají však především speciální žvýkačky. Ty také podporují tvorbu slin, která je ve stavu beztíže zřetelně menší než na Zemi.
Jejich nedostatek samozřejmě zvyšuje možnost tvorby zubního kamene. Proto si také po každém jídle kosmonauti ošetří zuby a dásně masáží za použití zvláštního jednorázového gumového návleku na ukazováček.
Pokud si muži nechtějí nechat během letu narůst plnovous, pak je nutné holení. Používají buď speciální elektrický holicí strojek, který je připojen na odsávání nebo mokré holení. Poletující drobné kousky vousů by mohly mít nepříjemné následky. Většina kosmonautů však dává přednost holení „na mokro“, s použitím pěny ve spreji a jednorázových žiletek.
Pro mytí vlasů – což je při delším pobytu na stanici naprostá nezbytnost – se také používá málo pěnící práškový šampón. Z dávkovače se opatrně blízko hlavy uvolní velká kapka vody. Když se k ní přiblíží kosmonaut hlavou, tak se díky povrchovému napětí „vsákne“ do vlasů.
Pak se přidá šampón a opatrně se vlasy promnou rukama. Jen je nutno dbát na to, aby člověk příliš rychle nepohyboval hlavou. Jinak se totiž uvolněné kapky vody rozletí v beztíži do všech koutů stanice. K vysušení hlavy se nejprve použijí suché ručníky, pak obvyklý vysoušeč vlasů. Jednou za čas je třeba vlasy též přistřihnout. I v tomto případě se ustřižené vlasy likvidují vysavačem. Vlasy je nutné ponechávat co nejkratší, protože v prostorách modulů se nachází velké množství různých ventilátorů udržujících proudění vzduchu a přesto, že jsou jejich vrtule zabezpečeny ochrannými mřížkami, hrozí nebezpečí, že by se vlající vlasy mohly do otáčejících se větráků zamotat a způsobit kosmonautovi vážné zranění na hlavě. Proto ani kosmonautky nesmí mít na palubě stanice dlouhé vlasy.

Zdroj: http://fyzmatik­.pise.cz/87423-typicky-pracovni-den-kosmonautu-na-iss.html