Kelt

Jak se může profesionál dopustit takové chyby?

Mám na mysli výstřel z pistole člena ochranky, který letěl v letadle s premiérem Babišem. Nepodívá se , zda nemá v komoře náboj. Na vojně to říkali snad každému, že si to pamatoval, a tady, profík. A to není jediný případ u nás. Jistě, lidský faktor, člověk je chybující, můžeme to chápat, vžít se do situace , ale na druhé straně jsou nějaké zákony, pravidla. Jak se na to díváte? Děkuji

Nejlepší odpověď
Edison

A víš, při jaké příležitosti k tomu výstřelu došlo? Myslím, že nikoli… Neznáme absolutně žádné okolnosti.
Já se doslechl, že k výstřelu došlo při vybíjení zbraně po příchodu na palubu. To je standardní postup. Už sám pojem vybíjení indikuje potenciálně nebezpečnou činnost, proto jsou konána jistá opatření: Kontrola zbraně za použití vybíjecího zařízení. Vybíjecí zařízení bývá roura asi metr dlouhá s pískem, nebo jiným absorbčním materiálem. Zbraň se hlavní schová do ústí té roury a provede se proces vybíjení zakončený „ránou jistoty“. To je okamžik, kdy podle mě došlo k výstřelu. Celé to slouží k zachování bezpečnosti osob a majetku i při „náhodném výstřelu“ tohoto typu. Takže si nemyslím, že by se v zásadě dopustil „takové chyby“. Systém je vymyšlen tak, aby při selhání jedné, nebo dvou věcí celý proces byl dostatečně bezpečný a jak je vidět, většina „pojistek“ zafungovala zcela správně. Tak kde se zase hledá problém??? Problém NEEXISTUJE!! Až Bureše nesnáším… tohle je jen hoňka a další medializace nesmyslu.

Další odpovědi
klumprt

To je tak, když sebevědomí předežene profesionalitu.

Začátečníkovi se to nestane, protože má ze všeho strach a dává si neustále pozor.
Profesionál má manipulaci se zbraní tak zažranou pod kůži a všechny úkony tak zautomatizované, že se mu nemůže například stát, že by nejdřív natáhl a pak teprv vyndal zásobník. Nemůže se mu stát, že by dal ránu jistoty aniž by předtím provedl všechny kroky správně tak, aby tam ten náboj nebyl.
Ovšem začátečník, který má sebevědomí profesionála, to je pohroma.

Doplním:

Tím nechci odsuzovat toho policistu, kterému se tato věc přihodila. Nevím, za jakých okolností k tomu došlo. U obyčejných řadových policajtů – „dělníků“ se to občas stává, někdy dokonce dojde ke zranění. O úmrtí v důsledku neopatrné manipulace se zbraní jsem u Policie ČR dlouho neslyšel, jestli vůbec.Prostřelené nohy, podlahy, dveře auta, nábytek, to se stává. Ne moc často, ale semtam jo.
Ovšem u policistů chránících premiéra by pravděpodobnost takových nehod běla být podstatně nižší než je průměr sboru.

Kryšpín

A co když nebyl na vojně a měl nějaký rychlokurz možná turbo zacházení se zbraní, to již dávno před lety ministr pan Baudyš a jeho ochranka si hráli s pistolkou a byla provrtána podlaha za letu zcela náhodou nedošlo k pádu letadla. Dle mého názoru tento typ ochránců by měl hlídat max. s prakem na žaludy, neb píšťalkou jak se používalo před sto lety.

aliendrone

Snadno – PROČ? Protože nevíme/neznáme okolnosti, jak k výstřelu došlo. To co se nám podává (nevím, nic jsem o tom neslyšel/nečetl) se skutečností jak to proběhlo NEMUSÍ mít nic společného.

Z vlastní zkušenost ovšem vím, že tyhle nehody se stávají téměř VŽDY, když si někdo zahrává/blbne – tedy manipuluje se zbraní v rozporu s bezpečnostními manuály. Netvrdím, že se něco nemůže pokazit i když dodržíš všechny předepsané postupy (NIKDY jsem to ale nezažil), na druhou stranu každý kiks jehož jsem byl svědkem byl zapříčiněn právě výše uvedenou blbostí/zahráváním si/blbnutím. To za prvé.

Za druhé – víme jak to chodí. Kryšpín to už nakousl, mnozí pamatujeme trapas skvělého dem(ent)okratického ministra Baudyše (posléze věštce/astrologa – jak kompetentní a erudovaní k vedení státu jsou ti dem(ent)okraticky volení zástupci ROFL!), který si letadlo prostřelil také díky své demenci a jako první to měl vyžrat (vzít vinu na sebe) někdo „noname“ z týmu, aby se „nepoškodila image“ tak skvělého ministra!

Takže bude lepší nedělat předčasné závěry, nemyslíš? ;) :D :D

Kepler

Sám sis zodpověděl: člověk je tvor chybující. To jsou jen malé věci, ale dodnes mi hlavu nebere taková kolektivní díla, jako Černobyl a Fukušima…

Dochy

Nemám s pistolema extra zkušenosti, ale mám tendenci se přiklonit ke Keplerovi a Klumprtovi. Chyab z neopatrnosti. Potěšující je, že k tomu došlo před startem letadla, ve vzduchu to mohlo být horší.

Mám k Edisonovu příspěvku jednu výtku: Tam žádné vybíjecí zařízení nebylo a střelu pak našly někde mezi nádobím. Takže na jednu stranu je fajn že ten člověk ověřil bezpečnost zbraně, trochu horší ale je, že zvolil poněkud nebezpečný způsob. V nejhorším případě mohlo dojít k požáru letadla pravděpodobně plně natankovaného a připraveného k letu. (pokud nebyli nastartovány motory není to moc pravděpodobné, ale ne vyloučené)