mikee.nikee

Jak se mohu ujistit, že ve stěně není elektrické vedení apod. ?

Chci si do zdi „navrtat“ novou hrazdu co jsem si koupil. Bohužel s vrtáním apod. nemám žádné zkušenosti. Tak jsem hledal na internetu jak na to.
Našel jsem tuhle stránku: http://www.shy­by.cz/stranka/jak-namontovat-hrazdu . Jelikož bydlím v panelovém domě, začal jsem si číst postup u „Montáž do cihlového zdiva/betonu“ a pozastavil jsem se u bodu číslo 4. Jak sem mohu ujistit že na místě kde chci vrtat není elektrické vedení, jiné železné segmenty, nebo jiná instalace ?

Odpovědi
anonym

V paneláku je to problém – zdi jsou tak prošpikovány železem, že detektory nefungují (resp. hlásí kdeco).
Takže – pod místem (svisle +/- cca 10 cm vpravo/vlevo) nesmí být vypinač. Zásuvky by měly být vedeny podlahou, takže ty neva (ale pokud můžeš, vyhni se jim taky*).
Vrtej vidiákem (železo bys měl poznat), ideálně s pneumatickým příklepem.
___
*) pokud nebyla v bytě delána rekonstrukce elektriky – to pak na ´dálku´ neřekne nikdo nic
😉

mosoj

Kvalitní detektor odliší kov od el. vedení !! Problém je, že detektor el. vedení nedetekuje moc hluboko 1 – 2 cm. Kvalitní detektor má vyšší cenu. Takže raději půjčit.
Kov lze detekovat bez problémů i s laciným detektorem.
Doplňuji:
http://www.fo­netip.cz/detek­tor-kovu-a-el-vedeni-zircon-electriscanner-v5-p97714

bolak

Ty neznáš medotu Zkoušečka?

Mistr říká pomocníkovi:
„Fero, chyť ten kabel.“
Fero chytí kabel a mistr se ptá:
„Koplo tě to?“
„Ne.“
„Tak ten druhý nechytej, je v něm 3000 voltů.“

gepik

V plném panelu zdi určitě žádná instalace nebude, klidně vrtej. Ani profesionálové v takových případech žádné detektory nepoužívají. Domy se staví ze železobetonu, ale v místech pro hrazdu moc železa nebývá (pokud si nevybereš nosný pilíř). A kdyby přece, dobrou vrtačkou slabší roxor klidně provrtáš. Neměj zbytečný strach a vrtej.

honza19hk

jestli bydlíš v paneláku tak kabely jsou vedeny podlahou, pouze tam kde je zásuvka či vypínač to jde kolmo od podlahy k přístroji.
Za druhé, pravděpodobnější je, že trefíš roxor než kabel ale kvalitní vrták a silná vyrtačka ho provrtá taky.
Můžeš použít detektor ale je drahý a má omezenou účinnost tedy co se týče hloubky,kupovat ten co měří do několika metrů je nesmysl. lepší je si ho od někoho pujčit.
nebo metoda pokus o myl a pak zmetky díry zasádrovat.
krom kabelů a armatury v betonu ve zdech nic oficiálně není.Žádný trubky apod.Tedy pokud to je klasický panelák z panelů. Pokud to je cihelná bytovka tam to může být jinak.

Alesh

jednoduše, potřebuješ detektor, něco jako je, viz zdroj

Zdroj: http://www.oa­za.cz/detektor-elektrickeho-vedeni-mk-101-pb8grxl5m?utm_sou­rce=heureka.cz&ut­m_medium=produc­ts&utm_campaig­n=detektor-elektrickeho-vedeni-mk-101

Juricaj

Tak, tak. Existují detektory jak už tu někdo zmiňoval, ale těžko říct, jestli to pomůže. V paneláku bývají zásuvkové rozvody vedené jen podlahou (jsou docela nízko a od nich vede k podlaze lišta – ty dráty nejsou ani ve zdi), kde je spínač si snad všimneš… Jinak v betonu jsou různě umístěné ocelové pruty pro zpevnění, to nemáš šanci odhadnout, kde jsou a občas se stane, že se prostě zrovna trefíš. Pak je třeba tu díru udělat prostě trochu bokem než si zamýšlel, protože ten prut neprovrtáš.