mosoj

Jak se měří vzdálenosti v mikrokosmu?

Aby vědci dokázali zachytit gravitační vlny ( letošní Nobelova cena za fyziku), museli pracovat s rozměry rovnajícími se polovině průměru neutronu !!!!!!!! Jak je možné takovéto nepředstavitelně malé rozměry měřit a ještě k tomu s potřebnou přesností.

Nejlepší odpověď
aliendrone

V tomto případě použili interferometr. Na Wikině si vyhledej „Gravitační vlna“ tam o tom pojednávají.

Další odpovědi
Kepler

Neměří se, vypočítávají se pomocí nepřímých metod.

independent

interferometrem se měří plyny na základě lomu paprsky světla

mosoj

A z čeho se to vypočítává? Něco se snad změřit musí.

Kepler

No, zrovna kovaný fyzik nejsem, ale můžu uvést příklad: rychlost světla je přesně změřená konstanta. Je přesně známá délka vlny elmg. záření v závislosti na jejím kmitočtu. Tím pádem je i přesně známá délka vlny při přechodu jednoho elektronu z jedné energetické hladiny na jinou u každého prvku – emisní a absobční spektra. Tak známe chemické složení každé hvězdy. Asi to není nejlepší příklad pro měření gravitačních vln, jen příklad jedné aplikace v astronomii.