Paranormal

Jak se měří teplota na dálku?

Máme doma přístroj, který měří na dálku teplotu povrchu. Zmáčknete tlačítko a zapne se laser, který ukazuje na nějaké místo a vy z toho místa měříte teplotu..
Jak to může fungovat?
Díky

Nejlepší odpověď
gecco

Je to jednoduché…
😉
Ten laser slouží jen k zaměření, jinak jde o IR teploměr – snímá předmětem (povrchem) vyzařované infračervené záření…

Další odpovědi
Janec

Nejspíše to snímá intenzitu infračerveného záření vyzařovaného tím tělesem.
Možná by to mohlo snímat vlnovou délku vyzařovaných záření, protože čím je těleso teplejší, tím vyzařuje kratší vln. délky. Ale to by asi bylo moc složité.

Klaproth

Ten laser tam je jenom jako ukazovátko, vlastní měření teploty se provádí pomocí IR čidla. Starší IR teploměry místo zaměření laserem používaly optický hledáček.

mosoj

Neměří se vlnová délka ale mohutnost infrazáření ( energie). Z mohutnosti infra energie lze odvodit výpočtem teplotu. Viz. dále uvedené grafy.
Něco jako svítivost. Světlo je ta samá energie jenom ve viditelné oblasti.

Hodně důležitá je ta plocha ze které se infraenergie měří. Osobně mám infra teploměr který ze vzdálenosti 30 cm měří infra energii z plochy o průměru 2,5 cm. Čím dále, tím je třeba větší plocha a naopak.
Jedině tak lze získat přesné hodnoty teploty ( v rámci přesnosti přístroje).
Teploměr jsem koupil nedávno v Lidlu za 500 Kč a je to první infrateploměr v
této cenové hladině, který měří to co deklaruje manuál ( přesnost 1,5%) a který jsem měl v ruce.

http://www.qtes­t.cz/bezdotyko­ve-teplomery/bez­dotykove-mereni-teploty.htm

gecco

Janec – ne intenzitu, ale právě vlnovou délku…
😉

mosoj

Ne, ne.

Dochy

Vlnová délka se měří opravu těžko. To bych čekal u opravdu drahých zařízení. klasický teploměr měří jen teplotu a to ještě tak, že za optika záření z požadovaného směru zaměří na teploměr. Nevím jestli teď je v kursu nějaké vylepšení, ale v době kdy jsme měli přístroj v laborkách k dispozici to mělo fungovat tak, že teplotní čidlo bylo kryté clonkou (vrtulkou) s udržovanou konstantní teplotou a elektronikou byly vyhodnocovány špičky z čidla při zakrytí či odkrytí cíle.