monulice

Jak se mění tíhové zrychlení na povrchu Země s měnící se zeměpisnou šířkou? Proč tomu tak je?

Plus jestli by jste mi dokázali nějak odpovědět i na tyto otázky:

1)Z jakého důvodu musí být rozkmit kyvadla menší, než 5 °? Pokuste o co nejrigoróznější vysvětlení.

  1. Jak se mění tíhové zrychlení na povrchu Země s měnící se zeměpisnou šířkou? Proč tomu tak je?
  2. Jak se mění tíhové zrychlení s nadmořskou výškou? Opět se pokuste vysvětlit tento trend.
  3. Vypočítejte, jakou hmotnost byste si naměřili na planetě Jupiter.

Odpovědi
huxa

zvětšuje se a zmenšuje se

  1. jinak by se zastavilo
  2. viz výše, protože jsi blíže a dále od osy
  3. zmenšuje se a zvětšuje. Protože se zeslabuje a zesiluje
  4. je neslušné se někoho ptát na váhu, přestože použiješ tento způsob. Uveď do DÚ 600Kg-zlatá střední hmotnost

monulice

No takhle by to asi nešlo, je to fyzikalni protokol :D a tohle mi neuzná ..

  1. naopak když bude větši než 5° tak to kmita hodně :D
  2. a 3) to prostě stačit nebude :(

a 4) neznate na to nějaky ten vzorec? jak to mam zjistit? musi to byt přesně i se vzorci :(

huxa

zde neřešíme úlohy, olympiády ani nic podobného

monulice

Proč?