vamplires

Jak se mám odnaučit jezdit na lyžích pluhem?

Odpovědi
Johny_r

To je na delší povídání. Nicméně předpokládám, že máš vykrojené (carvingové) lyže (jiné se koneckonců už tak 10 let sehnat ani nedají). Doufejme, že máš i lyže odpovídající Tvé výšce, váze a schopnostem, abys to měla pro začátek jednodušší.
Doporučuji nesnažit se odnaučit pluh a začít jezdit smykem (který z pluhu vychází), jak se to dělalo dřív. Nauč se rovnou jezdit po hranách – carvingově. Je to mnohem zábavnější, líp to vypadá a ve výsledku to snad je i snazší.
Je potřeba si včas uvědomit jednu věc. Pokud správně postavíš lyži na hranu, sníží se plocha, kterou se lyže dotýká sněhu, tím pádem se sníží tření a pojedeš rychleji. To je zásadní rozdíl proti klasické smýkací technice. Při carvingu v zatáčkách zrychluješ (bacha na to)! Smýkání (o pluhu nemluvě) v zatáčkách přibržďovalo. Proto doporučuji s prvními pokusy vyhledat nějakou opravdu skoro rovnou, ale upravenou, loučku. I modrá sjezdovka může být moc.
Postav se tak, aby se lyže zlehka rozjely a přenes váhu dopředu a do strany. Váha vpředu je základ. Jak si do toho sedneš, lyže se stanou neovladatelnými. Neboj se pořádně nakleknout do kolen. Boty Tě udrží (vyprávění o vhodné tvrdosti bot je ale taky na dýl). Přenes váhu jakoby směrem na vnější hranu lyže na straně, kam chceš zatočit. Pozor! Další zásadní rozdíl od smýkání. Při carvingu je váha na vnitřní lyži (to je ta, na kterou stranu zatáčíš). U smýkání to bylo přesně opačně. Lyže by se měla hranou zaříznout do sněhu. Druhá lyže už se přidá snadno sama (jen jí zase postavíš na hranu). Váha je na té vnitřní. Lyže nemusí být blízko u sebe. Klidně je nech na šířku ramen. U carvingu to není chyba. Pokud se Ti to povede, tak zaprvé ucítíš, že Ti to během zatáčení zrychluje a zadruhé uvidíš, že za Tebou zůstaly vyjeté koleje. To je jasný znak, že jsi jela po hranách a nesmýkala. Po smýkání za Tebou zůstane usmýkaná plocha, po carvingovém oblouku dvě viditelné koleje. Tak poznáš i ostatní dobré lyžaře na sjezdovce. Za těmi, co jezdí správně po hranách zůstávají koleje a nepráší se jim tolik od lyží.

A ještě jedna věc. U carvingu více než kdy jindy platí, že je třeba mít správně připravené lyže. Nabroušené hrany jsou zcela zásadní. Na tupých hranách si carvingově nezajezdíš. Takže než vyrazíš na svah, svěř své lyže nějakému (pokud možno kvalitnímu) servisu, kde Ti lyže nabrousí a namažou (není pravda, že sjezdovky se nemusí mazat, což si dřív kdekdo myslel). Pro jistotu se zeptej, na jaké úhly brousí. V tomto momentě, asi nevíš, co chceš, ale pro příště bys měla vědět, jak máš lyže nabroušené, abys v dalším servisu, kam lyže svěříš mohla říct, jak to chceš. Pro většinu lyžařů vyhovuje broušení 88° ze strany a 0,5–1° ze spodu. Co to znamená je na delší povídání. Pokud Ti někde řeknou, že brousí na 90°, vezmi lyže a utíkej, co můžeš. Takových servisů už snad ale moc není.
Dále je dobré si uvědomit, že broušení nevydrží věčně. Při intenzivním ježdění je po cca. třech dnech na svahu cítit, že lyže jsou tupější. Po pěti dnech je to cítit už velmi brutálně. Záleží samozřejmě jak moc do toho šlapeš. Pro začátek Ti to týden asi klidně vydrží. Ale pamatuj, že nestačí nabrousit před sezónou, a pak je 3× na týden na hory.

Doufám, že jsem aspoň trochu pomohl. Kdyžtak se ptej dál.

mosoj

Začít jezdit smykem.
Pokud se to ze začátku zkombinuje není na závadu. Lepší než si někde rozbít pusu nebo zlomit nohu.