Larissa

Jak se má vypočítat tento příklad?

Který výraz je třeba odečíst od výrazu 2(x – 3)2, aby
výsledek rozdílu byl (x – 2)2? (obě závorky jsou na druhou, ta obyč dvojka, to má být ono)
Mělo by to být x2 – 8× + 14, ale nemám páru, jak na to došlo.

Nejlepší odpověď
Vašek123

Máš čísla A,B,C, tak že A-B=C A-C=B B+C=A
A= 2(x-2)2 – tento výraz roznásobíš: 2×2 – 12× + 18
B-neznáš
C= (x-2)2 – tento výraz také roznásobíš: x2 – 4× + 4
2×2–12×+18+B=x2–4×+4
takže B=2×2–12×+18-x2+4×-4
B= x2 – 8× + 14
Toto je konečný výsledek. :)

Další odpovědi
Kelt

Odečítání pracuje s pojmy menšenec , menšitel a rozdíl. a v tomto pořadí jsou napsané 5 + 3 = 2.
Takže znáš menšenec a rozdíl, a hledáš menšitele. 5 + 2 = 3.
U toho příkladu je to obdobné, jen máš výraz v závorce a je trochu delší, ale když si dosadíš za x konkrétní číslo, dostaneš jednoznačný výsledek.
Takže 2 (x-3)2 – něco ´= (x- 2)2
Vypočítám, sloučím, převedu na jednu stranu
2(x2 – 6× + 9 ) – něco ´x2 – 4× + 4 ¨
x2 – 8× + 14
Dosaď si do rovnice – a vyjde ti to.