anomalocaris

Jak se jmenují nejvýznamnější vrásnění v historii naší planety?

Prosím o alespoň jedno či dvě v Paleozoiku (Prvohorách), Mezozoiku (Druhohorách)a Kenozoiku (Třetihorách).

Nejlepší odpověď
hanulka11

Alpinské vrásnění-Druhohory začaly asi před 251 mil. lety a skončily před 65,5 mil. lety. Rozpadem Pangey vznikly základy současných pevninských desek, které se od sebe pomalu vzdalovaly. Z hlediska horotvorné činnosti byla větší část druhohor klidná, v křídě začalo Alpínské vrásnění, které pokračovalo během třetihor a čtvrtohor. Jeho činností vznikly Alpy, Karpaty, ale také Himálaj, Kordillery, Andy apod

podle wikkipedi