Ryu

Jak se jmenuje tento strom?

Opadavý jehličnan – nějaká borovice?

Nejlepší odpověď
Drap

Modřín

marci1

Opadaný modřín: https://wiki.rvp­.cz/Kabinet/0­.0.0.Kliparty/Stro­my/Stromy

EKSOT123

Je pěkné, že takové otázky se tu objeví – aspoň víme, jaké máme znalosti. Obrázek měl původně reprezentovat „strašidelný les“, ale mě se zdají pochmurnější dnešní kůrovcové lesy. Na jaře naopak patří modřínové lesy mezi ty nejkrásnější.
Modřínové dřevo je u nás vykupováno jako podřadnější, levněji než smrkové. Ale nemuselo by to tak být: http://www.mo­drinovedrevo.cz/o-modrinu
Údajně ještě mnohem kvalitnější je dřevo sibiřského modřínu: https://www.palubky-eshop.cz/clan­ky/drevo-sibirskeho-modrinu-a-vsechny-jeho-prednosti

Ryu

Díky za reakci, proč se mi však přes google image nepodařilo najít jiné modříny, který by byly taky takhle opadané? Asi to bude nějaký specifický druh modřínu, ten na tomto obrázku? Anebo je to obyčejný modřín, ale nemocný/napadený kůrovcem?

EKSOT123

Podle vzhledu přesně tak vypadá typický, asi 40letý modřínový les. Docela běžně k vidění v přírodě. Samozřejmě solitéry a stromy na krajilesa jsou hezčí a majíživé větve až dolů.
Jiné obrázky např.: https://www.go­ogle.cz/search?hl=cs&biw­=1366&bih=608&tbm=is­ch&sa=1&ei=V_-JXI_oCYa2kwXn9pzI­DA&q=%D0%BB%D0%B8%D1%81%­D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%­D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0+­%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%BE­%D0%B9&oq=%D0%BB%D0%B8%D­1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D­0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%86%D­0%B0+%D0%B7%D0%B8%D0%BC%­D0%BE%D0%B9&gs_l=im­g.3..0i19l2j0i5i­30i19j0i8i30i19j0i30i19­.107800.107800­..108807...0.0­..0.120.120.0j1­....1..1....2j1­..gws-wiz-img.odw3gtOHGUM
https://www.go­ogle.cz/search?hl=cs&biw­=1366&bih=608&tbm=is­ch&sa=1&ei=V_-JXI_oCYa2kwXn9pzI­DA&q=larch+in+win­ter&oq=larch+in+win­ter&gs_l=img.3­..0i19j0i5i30­i19j0i8i30i19­.1418.5239..6066­...0.0..2.131­.1165.7j5....­..2....1j2..gws-wiz-img.....0..0.I5PXxq6Q_Zg

Dochy

Když u nás moc modřínových lesů nebude… Alespoň já vidím všude smrky, borovice, nebo listnaté (smíšené) lesy. Modříny spíše někde na zahradách, ev. nějaký remízek na kraji obce. Nebo jsem slepej (to je taky možné) – kde bych větší modřínové lesy našel?

EKSOT123

Dochy, vlastně máš recht. Ale občas někdo zasází i větší plochy. Lesníci však modřín doporučují právě na okraje lesa. Proč, to přesně nevím. V Alpách myslím rostou jako přirozená příměs, ne monokultury. Jinak sympatický modřín, hlavně mladé stromy, některé roky trpívá různými škůdci a nemocemi a může tak zhynout i větší skupina stromů. Modřín je také magnet pro srnce. Rádi si o mladé kmínky vytloukají lýčí z paroží a stromky zničí.