paul1

Jak se jmenuje tento nerost?

Dobrý den, prosím o pomoc při určení druhu horniny na přiloženém obrázku. Velikost úlomků je cca 2 až 3 cm. Při otěru zanechává na
prstech šedivou stopu. Možná je to mastek, ale nejsem si jistý. Děkuji,Pavel

Odpovědi
EKSOT123

Taky jsem se tu ptal na něco kolem šutrů, ale taky žádný šutrolog není. Škoda, že nepíšeš oblast, kdes to našel, zkus si zjistit, které šutry se tam nachází. Mastek není zas tak běžný. Celistvá masivní odrůda mastku vysoké čistoty se nazývá tuček, případně steatit, někdy také lojovec. Nalézá se v podobě hlíz v různých horninách, např. u Hrubšic na Moravě.Mastek je hebký a měkký na dotek, přičemž při hlazení prsty dochází ke zvláštnímu pocitu tření, jakoby kusu suchého mýdla, z čehož právě pochází označení mýdlový kámen.
Mastek je na omak mastný, morfologie je různá, jde rýpat nehtem. To jde i sádrovec.
Kromě mastku mě napadá ještě křída – méně přeměněný vápenec (ta není tak měkká, jako ta školní, která je namletá a slepená) Křídu, podobně jako uhličitany bys poznal kápnutím HCl, šumí, uniká CO2. Křída by měla jít rýpat mědí, nehtem ne. Taky jest klíč na určování hornin

JáJsemKarel!

Je to beztak bílý šutr!

Klaproth

Pouze podle nekvalitní fotky ti nikdo nerost neurčí!

EKSOT123

Čau Pavle, vlastně jsi mě sem na odpovědi nedávno nalákal ty, něco jsem hledal a náhodně jsem rozklikl tyhle stránky. A koukám, dotaz kolem slézu lesního. Teď zase tvůj dotaz, že by pro mě znamení už toho tady nechat? Asi ne, no nic,…