Fun1k

Jak se jmenuje ten jev?

Doprovází vodu v jaderných elektrárnách, způsobuje že nějak svítí, jmenuje se to něco jako Čerevěnkovův efekt, nebo podobný jméno. Díky

Nejlepší odpověď
hanulka11

Čerenkovovo záření (Čerenkovův efekt) je elektromagnetickou obdobou zvukové rázové vlny. Částice, která se pohybuje v optickém prostředí rychleji, než je fázová rychlost světla pro toto prostředí, vyvolává záření, které trvá po tu dobu, kdy je částice rychlejší než světlo. Typicky lze Čerenkovův efekt pozorovat v nádržích jaderných reaktorů, kde se uranové palivo nachází v kapalině moderující neutrony, a voda působením záření gamma získává modravý nádech

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ce­renkovovo_z%C3%A1%C­5%99en%C3%AD