mosoj

Jak se jmenuje strojvůdce ?

Ve vlaku z Prahy do Brna jedou cestující Souček, Novák a Valenta. Stejná jména mají strojvůdce, topič a průvodčí.
Je známo že :

  1. Cestující Souček bydlí v Praze.
  2. Průvodčí bydlí v polovině cesty z Prahy do Brna.
  3. Cestující, který se jmenuje stejně jako průvodčí, bydlí v Brně.
  4. cestující, který bydlí blíže bydliště průvodčího než ostatní cestující, vydělá měsíčně třikrát více než průvodčí.
  5. Cestující Novák vydělá měsíčně 1 400 Kč.
  6. Železničář Valenta vyhrál nedávno nad topičem kulečníkovou partii.

Jak se jmenuje strojvůdce??

Doplňuji:
I když odpověď P3p!no není správná, oceňuji
jeho snahu a dávám dva palce.
Správné řešení je v diskusi.

Nejlepší odpověď
P3p!no

Souček 🙂

P3p!no

Děkuju za palce 🙂.Myslel jsem, že ty výpočty mají jen zmást ale zmátlo mě to nějak víc.:-)

mosoj

Hlavolam byl označen jako zajímavý. Řešení nikde. Proto uvedu řešení tohoto hlavolamu.

Víme, že průvodčí bydlí přesně v půli cesty z Prahy do Brna (2). Jeden cestující bydlí v Praze (1), druhý v Brně (3), takže ani jeden
z nich nemůže bydlet blíže k průvodčímu než ostatní cestující (4). Nejblíže k průvodčímu tedy nebydlí ani Souček (1), ani Novák (5), jehož měsíční výdělek není dělitelný třemi (4), ale Valenta. Potom ovšem se průvodčí nejmenuje Valenta (3). Topič se také nejmenuje Valenta (6). Tak jsme vylučovací metodou dospěli k tomu, že Valenta je jméno strojvůdce.

Teď už snadno určíme jména ostatních členů vlakové čety. Protože cestující Souček bydlí v Praze a cestující Valenta blíže ke středu cesty z Prahy do Brna, je jasné, že cestující Novák bydlí v Brně (3). Průvodčí se tedy jmenuje Novák (3) a topič se jmenuje Souček.