nyjono

Jak se jmenuje materiál, deska z tvrzeného papíru, který se používá např. na zadní díl skříní?

Děkuju

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… papundekl, neboli sololit …
… doplnění (reakce na diskuzi): „Sololit a sololak jsou dřevovláknité desky velkých formátů určené především pro použití jako zádové desky nábytku“ http://www.lig­nomat.cz/sorti­ment/plosny-material/mdf-sololit-hobra

Další odpovědi
Kepler

Podle výrobců Sololit.

mosoj

Dřevovláknité desky sololit, povrchově upravený sololit s názvem sololak, akulit ( děravý sololit či sololak. Může být i 3 mm překližka. Tvrzený papír ( pertinax) určitě ne. Vysoká cena. Toto si nemyslím to vím. Celý život něco kutím a v mé rodině je několik truhlářů.
Pertinax je tvrzený pryskyřicí, sololit je dřevovláknitá hmota zpracovávaná ve vodě.

Gonfaloniér

Nebývá tam obyčejná dřevotříska, nebo překližka?
Doplnění: ale jo, asi je to ten sololit, jak píši ostatní.

nyjono

Pertinax znám, ten se požívá jinde. Mám ho i v práci.
Sololit znám jen s jednou stranou upravenou, asi lakováním, na bílo.
Jedná se mi o desky, pravděpodobně velkých rozměrů, které jsou různých tlouštěek a jsou pouze z obou stran hladké.

nyjono

No … bylo mi řečeno, že to je tvrzený papír a sololit, jak se uvádí je dřevovlákno. Tak teď teda fakt nevím