markusenka

Jak se jmenuje evropský cestovatel, který ze své cesty přivezl jako první tradiční zbraň australských domorodců bumeran?

Jak se jmenuje evropský cestovatel, který ze své cesty přivezl jako první tradiční zbraň australských domorodců – bumerang?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Evropští badatelé při svých průzkumech Austrálie nejprve kylie a bumerangy (které mezi sebou nerozlišovali) nazývali různě, protože pojmosloví zpočátku nebylo sjednocené (anglické přepisy): bommreng, bomareng, boomering, wongium.

V době, kdy Evropané zahájili kolonizaci Austrálie (konec 18. století),
používali aboridžinci jak kylie, tak bumerangy. Oba předměty navíc někdy tvořily pár, ve kterém byly vyrobeny, užívány a případně obchodovány mezi kmeny (důvod tohoto párování není znám).
O tom, že se jedná o dva rozdílné nástroje, neměli první Evropané v Austrálii ponětí – James Cook proto ze své objevné cesty přivezl do Anglie kylie, nazval ji bumerangem a tím zapříčinil zmatek trvající dodnes.
Doplňuji:
http://www.bumerang-asociace.cz/wp-content/2010/11/his­torie.pdf

Další odpovědi
annas

BOOMERANG dovezl kapitán James Cook ze své první cesty do Austrálie v roce 1770. ,

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.guardian.co.uk/wor­ld/2011/sep/12/cap­tain-cook-boomerang-return-australia&prev=/se­arch%3Fq%3DJa­mes%2BCook%2Ba%2Bbu­merang%26hl%3Dcs%­26client%3Dfi­refox-a%26hs%3D1Eg%­26tbo%3Dd%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26biw%3D9­92%26bih%3D701&sa=X&e­i=C5sPUaGyGseQ­swbBsoD4Bw&ved=0CDUQ7gE­wAA
Doplňuji:
Upřesnění: Do Anglie dovezl J. C. bumerang v r. 1771, ale setkal se s ním poprvé v r. 1770.

annas

Je pravda, že teprve až v r. 1840 bylo ustáleno pojmenování „boomerang“.

Ale byl Cook, který tento nástroj dovezl první do Evropy. Měl jeden ve svém vlastnictví, který jeho pozůstalí nabízeli v dražbě za 20.000 liber. Našli ho ptomci l schovaný v domě v podkroví.