rampouch1011

jak se jmenuje dnes byzantska rise?

Nejlepší odpověď
annas

Osmanská říše, která vystřídala Byzantskou říši, několik dalších století sehrála roli nejvýznamnější mocnosti v regionu východního Středomoří s přesahem vlivu daleko jdoucím za jeho hranice.

V zájmu upevnění pozice nového impéria se cílem osmanské expanze v následujících desetiletích stala jak oblast jihovýchodní Evropy, tak Blízkého východu a severní Afriky, čímž opětovně došlo k propojení těchto území v jedné velké říši.

Pád Konstantinopole do rukou osmanských Turků, v nějž vyústilo obležení z roku 1453 představuje definitivní zánik Byzantské říše a okamžik, kdy se Osmanská říše stala v Evropě velmocí a ovládla Balkán a východní Středomoří.

Byzantská říše definitivně tedy zanikla dobytím Konstantinopole osmanskými Turky. Po dobytí začalo pronásledování křesťanů a jejich vyhánění. Kostely byly přeměněny na mešity. Turci město přejmenovali na Istanbul (z řeckého spojení εἰς τὴν πόλιν, eis tén polin, do města) a učinili ho hlavním městem Osmanské říše.

http://www.re­vuepolitika.cz/clan­ky/1878/

Doplňuji:
Byzantská říše (monarchie):
hlavní město: Konstantinopol
rozloha: 4.500.00 km2 (v roce 550)
nejvyšší bod: hora Ararat 5.137 mnm
počet obyvatel: 34.000.000 ve 4.století
národnostní složení: Řekové, Turci, Bulhaři, Arméni, Srbové, Slované…
úřední jazyk: řečtina
oficiální náboženství: východní ortodoxní
měna: solidu, hyperpyron
vznik říše: rok 395
zánik říše: 29.května 1453
nástupnické státy po zániku říše: Osmanská říše, Benátská republika, Trapezuntské císařství, Morejský despotát

http://www.pal­ba.cz/viewtopic­.php?t=3747

Další odpovědi
led

Bývalá Byzantská ríša ako dedič Rímskej ríše siahala od južného Španielska, cez Talansko, štáty na Balkáne, Rumunsko a na východez dnešného Turecka, cez Izrael na juh do Egypta a cez Lýbiu a Tunisko a Alžír cez Gibraltár späť do Španielska.
ako vidíte dnes už nájdete len zrúcaniny a pamiatky na slávu Byzancie. Trvala od III. do VI.storočia n.l.
Doplňuji:
http://www.stre­dovek.wz.cz/by­zan.html

arygnoc

nijak.
zanikla v roku 1453 dobytím carihradu turkami po skoro 1100 ročnej existencii.
Doplňuji:
viac na

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=By­zantsk%C3%A1%20­r%C3%AD%C5%A1a

Nuk nuk

Byzantská říše dnes již neexistuje v žádné podobě a tedy se žádným konkrétním názvem. Na jejím nekdejším území dnes leží samostatné státy: Hlavně dnešní Turecko (dnešní Istambul, tehdy Konstantinopole, byl centrem Byzance) a Řecko, dále Kypr, sever dnešní Sýrie, Krymský poloostrov (dnes patří pod Ukrajinu), jižní cíp dnešní Itálie, Srbsko, Chorvatsko, Černá Hora, Bosna, Makedonie, a také Bulharsko. Spousta jiných ale byla autonomními součástmi Byzantské říše a pak také zaleží na době, kterou chcete se současností porovnávat. V určitých dobách sahaly hranice mnohem dál a náleželo k říši i více vazalských zemí, než kolik jsem jich jmenovala.