jak se jmenuje calaiska uzina dnes

jak se jmenuje calaiska uzina

Odpovědi
LuciJe

pro toto místo se užívají v podstatě tři názvy – na pevninské Evropě se jí říká Calaiská úžina (tento název se najde třeba ve francouzském nebo nizozemském názvu). Naopak v ostrovní části (tedy v Británii) se nazývá úžinou Doverskou. Pro sjednocení se pak používá termín Calaisko – Doverská úžina.

kenyrts

Calaiská úžina:
Calaiská, též Doverská úžina se francouzsky nazývá Pas de Calais, anglicky se nazývá Strait of Dover. Je to úžina mezi Francií a Spojeným královstvím.
Calaiská úžina spojuje Severní moře s průlivem La Manche. Minimální šíře úžiny je 33 km (20 mil), hloubka do 63 m. Během jasných dnů je možno pozorovat pobřeží na druhé straně s budovami jenom vlastním zrakem.
Pod Calaiskou úžinou je Eurotunel, který spojuje britské ostrovy s pevninou. Tunel vede z francouzského města Calais do britského města Dover.