Jak se jmenovalo kukátko na fotky?

Dobrý den, jako malé dítě jsem si hrál s „dalekohledem“ kam se umisťovalo takové kolečko ve kterém bylo kolem dokola několik fotografií. Páčkou jsem si posouval zhlédnutý snímek na další. Moc by mne zajímalo jak se tento přístroj jmenoval?

Nejlepší odpověď
barnajka

Jéé, ty myslíš meoskop, viď že jo?
Já to taky pamatuju – jako malí jsme z toho byli úplně unešení. Ovšem míň nadšená byla chuděra mamka – my grázlíci jsme jí ty kotoučky vždycky pomíchali: obrázky Babiččina údolí jsme nacpali do kotoučku s Lednicí atd atd atd :)). Ještě doma hromádku kotoučků máme, ale není na čem prohlížet. Původní přístrojek je dávno rozbitý a sehnat náhradní, zachovalý a za solidní cenu..to je docela fuška :)

http://zmrzlina-misa.cz/retro/co-se-zmenilo/hracky/707-meoskop/

Jo – a vyráběla to firma Meopta. Aspoň teda myslím :)

Další odpovědi
mosoj

Tak pozor. Tazatel mluví o stereokukátku ( takový byl i název), které opravdu vyráběla Meopta Přerov.
V kotoučcích byly vždy dva stejné diapozitivy ( pro každé oko jedno). Tato konstrukce zajišťovala dokonalý prostorový vjem obrazu. Dnes honosně pojmenované 3 D.
Kotoučky doma ještě mám ( nejvíce krajinky a nahé slečny) ale stereokukátko je fuč.

Dokonce se vyráběly i foťáky ( Stereomikroma také z Meopty Přerov)kterými jste si mohli udělat najednou dva stereo snímky. Ty pak zarámovat do prázdného kotoučku a potom ve sterokukátku prohlížet. Film do foťáku byl 16 mm.

http://www.ste­reokotoucky.cz/me­opta/frame_re­els_cz.html

Tak to kukátko se opravdu jmenovalo Meoskop.
http://www.fo­toskoda.cz/eBa­zar/default.as­p?fc=1&ids=2110&kos=1­&kdehle=2110&id­p=960018846