Avatar uživatele
vagra

Jak se jmenoval první čech, který přeplaval kanál La Manche?

Co řekl ,když po výkonu vystupoval z vody?
Jaký sport původně provozoval?
Dnes je tomu 14 let,kdy zemřel.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, anonym, flodur, Mili @, Drap před 4880 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Plavání se Venclovskému stalo životním osudem i znamením smrti. Svůj konec nenašel ovšem v rozbouřených vodách oceánu, ale na své oblíbené moravské řece, u které bydlel. „On tu Bečvu tolik miloval, ani do Olomouce se kvůli ní nechtěl odstěhovat,“ vzpomíná Venclovského žena Pavlína. „Bylo to v listopadu roku 1996 na udělování přerovského vyznamenání, kdy se seznámil s dalším vojákem. Domluvili se na druhý den, že mu ukáže, jak se i plave v Bečvě. On v té vodě najednou ztuhl, nemohl se ani hnout. Týden byl v nemocnici a po několika dnech doma se mu udělalo v noci špatně,“ řekla se slzami v očích vdova. Do nemocnice byl ochotný jít až druhý den odpoledne. Lékaři tenkrát nebyli schopni určit, o co vlastně jde. „Dcera, která tam pracovala, ho vzala na chirurgii,“ popisuje Pavlína Venclovská. Operace ale byla odložena až na další ráno. „Když ho otevřeli, už to bylo špatné. Sraženina krve mu ucpala tenké střevo. Byla jsem s ním až do poslední chvíle, držela jsem ho za ruku. Snažil se mi dát najevo, že ví, že jsem u něho.“ I přes veškerou snahu lékařů se nepodařilo „ocelového“ muže zachránit. 13. prosince 1996 legendární plavec František Venclovský zemřel. 15 hodin a 26 minut, tak dlouho trvala jeho cesta za nesmrtelností v chladných vodách kanálu La Manche. A jen pár minut v klidné moravské řece Bečvě ukončilo jeho život. Ovšem stejně jako si mnozí herci přejí najít poslední chvilku na divadelním jevišti, mohl i František Venclovský toužit potkat svůj konec ve vodě. Tohle přání mu osud splnil, a tak si „Franta Kanál“ mohl snad i na smrtelné posteli říct naposledy svoje legendární „Já su tak šťastné…!“

Zdroj: http://www.bles­k.cz/clanek/ce­lebrity/51387/ce­si-pokorili-la-manche-venclovsky-byl-prvni-zabila-ho-reka-becva.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

1932 se narodil v Lipníku nad Bečvou František Venclovský,/původně byl těžký atlet /který jako první Čech přeplaval kanál La Manche. Zemřel 13. 12. 1996 v Přerově
V pátek 30.července roku 1971 překonal kanál La Manche.

Já su tak šťastné -to řekl po přeplavání kanálu
Jako první člověk ze země, která sama moře nemá. Přijal výzvu anglického námořního kapitána Matthew Webba, který jako první přeplaval tento kanál v roce 1875

www.otuzilci.cz/pa­ges/historie.htm

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
BEAES

František Venclovský- věnoval se otužování a dálkovému plavání.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fran­ti%C5%A1ek_Ven­clovsk%C3%BD

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek