zjentek

Jak se jmenoval přípravek, který se při strojních provozech používal k čištění strojových součástí a tak podobně?

Malá nápověda:

Na Ostravsku se to kradlo nejčastěji v NHKG a VŽKG, šlo o těkavou, na dotek mastnou (vazkou) tekutinu červené barvy s výbornými čistícími vlastnostmi. Mimo jiné obsahovala toluen. Čistili se jí strojní součástky, motory, často též používaná k čištění štětců a chlapi si v ní po šichtě umyli ruce, než šli do chalupy, i když v brašně už měli odletých „svojich“ 0,7L mezi červenými šichťáckými limoškami, který tam fasovali na žízeň, ale tahali je děckám a manželkám. A zásadní informace- říkalo se tomu Benzol, ale Benzol to podle mýho nebyl..

Co myslíte, mohl to být ten benzol ve fázi s pracím olejem, kdy mohl být takto využívaný ještě před procesem destilace?

Odpovědi
Dochy

Netuším. napadá mně trichloretylen. Mám pocit že se pak nějak přišlo na to že je to příliš velký svinstvo aby se to takhle masově používalo.

Kajoch

Nebyla to třeba červená kapalina do brzdového okruhu u sovětských aut?