annas

Jak se jmenoval bůh na řeckém Olympu, který se snažil pomáhat zlodějům a podvodníkům? Proč?

Jaké je jeho římské jméno? Nazývá se po něm jedna planeta.
Jeho sochy se staly obligátním příslušenstvím výzdoby jistých úřadů …

Nejlepší odpověď
hanulka11

Je to Hermés
Stejně jako bohům a hrdinům poskytoval pomoc i prostým smrtelníkům, když ho o to požádali. Pastýřům střežil dobytek, provázel a ochraňoval pocestné, dával sílu a obratnost zápasníkům a rychlost závodníkům, pomáhal obchodníkům k zisku a vůbec všem snaživým lidem k úspěchu. Jako jediný z bohů se neštítil pomáhat podvodníkům a zlodějům; ovšem jedině za podmínky, že si počínali chytře. Hloupí a líní lidé neměli od Herma co očekávat. Ti si také jediní na něho stěžovali

Hermés se svými atributy (hlavně s okřídleným kloboukem) se stal v minulém století obligátním příslušenstvím výzdoby bank, pojišťoven, obchodních komor atd.; velké umělecké výtvory to však nejsou. U básníků dopadá lépe, například ve vrchlického Letícím Merkurovi (1899) a Hermovi (1891). U hudebníků rovněž: v jedné z více než stovky Haydnových symfonií nebo ve zpěvohře P. Vranického z roku 1793. Hermovým jménem se už od starověku nazývá nejbližší planeta Slunce (dnes podle jeho latinské formy Merkur).

Doplňuji:
je o něm velmi zajímavé počteníčko

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Her­m%C3%A9s

Zdroj: http://anya.blog­.cz/0904/hermes-posel-bohu-a-dalsi