VeRe1983

Jak se hledá dědic?

Pokud není sepsána poslední vůle u notáře, ale jde o dopis na rozloučenou a pisatel chce cokoliv odkázat konkrétní osobě, zná jen její jméno, telefon, e-mail případně adresu na facebookový profil ovšem nikoliv adresu trvalého pobytu, mohou dotyčného orgány dohledat a naplnit přání pisatele onoho dopisu?

Nejlepší odpověď
Slecna 007

S dopisem na rozloučenou se nikdo nehledá. Dědic je buď ze zákona, anebo lze dědit dle poslední vůle. V obou případech dědice vyhledá notář.
Máš-li co odkázat tímto způsobem, pak zřejmě požádej někoho blízkého o pomoc.

Není lepší namísto odkazování věcí se soustředit na to jak to přežít?

Další odpovědi
anonym

Nějak mi to mozeq nebere.
Pisatele snad najít můžou,vždyt on tu závěť psal.

VeRe1983

Jugare, přečti si to ještě jednou :). Jde o nalezení toho, komu pisatel něco odkazuje, ne pisatele. Čili pisatel označí např. starou Blažkovou odnaproti, ale neudá přímo adresu anebo rodné číslo, jen jméno a telefonický kontakt. Čili gró otázky je v tom, zda mají úřady možnost přes evidenci obyvatel toto dohledat a činí tak.

Slecna007 nejde o hledání dopisu, ten jistě nalezen bude, pokud bude ve dvou vlastnoručně psaných vyhotovení, kdy jedno bude u pisatele v domácnosti na viditelném místě a druhé přímo u pisatele, např. v náprsní kapse u dokladu totožnosti, tak by problém být neměl. Ona poslední vůle u notáře je logická, jenže proč dědicovi ukrajovat z jeho dědictví za honorář notáři, když by totéž šlo v podstatě zdarma.

Pepa25

Odpoved Slecny007 jsi bohužel nepochopil: dopis v kapse není poslední vůle, pokud nemá všechny její náležitosti, takže je právně irelevantní.
BTW co říkáš na moji nabídku z diskuse k předchozí otázce?

VeRe1983

Jo, jasně…teďka mi to docvaklo, sorry. Já jsem myslel, že je-li dopis vlastnoručně psaný a podepsaný, může sloužit kromě vyjádření stavu mysli i jako uspořádání majetku a určité instrukce jak naložit s tělem. Máš PMku, omlouvám se za zpoždění, nevšiml jsem si té původní odpovědi, nechápu…normálně mi chodí notifikace do mailu.

zjentek

Jugar: a kde se tam píše, že by měli hledat pisatele ..cipe?