mathew.hasis

Jak se ekonomicky nazývá konkurenční boj mezi Airbusem a Boeingem?

Zdravim, chci se zeptat, jak se nazývá, když mají dvě firmy v podstatě 50 na 50 rozdělen jeden velký trh… Navzájem se motivují k lepším výkonům, aby byly lepší než ten druhý atd. Popř. jestli znáte nějaké stránky v angličtině nebo češtině o této problematice (konkretně Airbus vs Boeing), tak prosím poraďte. Dělám na to seminární práci a našel jsem zatím jen na en.wikipedii Boeing vs Airbus :)

Nejlepší odpověď
annas

Jaké jsou typy konkurence, vysvětluje odkaz. .

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:PUb­bZK_nlQsJ:https://mo­odle.sspbrno.cz/mod/re­source/view.php%3Fid%3D­7891+&cd=7&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz

Jinak mezi dominantními firmami se uplatňuje konkurence geografická (územní) nebo produktová (různé druhy služeb). Používá se také pojem anikonkurenční chování.

Např. Čína chce rozbít globální dominanci Boeingu a Airbusu,

Jinak některé pojmy najdete vysvwětlené v odkazu
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:SphD9lXBkog­J:ies.fsv.cuni­.cz/default/fi­le/download/id/3092+&­cd=14&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

Diplomová práce :Regulace, liberalizace a konkurence v letecké dopravě
Miroslav Závada
UK, Fakulta sociálních věd, Institut ekonomických studií
-

V anglických zdrojích je vysvětlení víc než jen ve Wikipedii
ttps://www.go­ogle.cz/search?q=A­irbus+and+Boe­ing%3F&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=6XE8VsXjK8L6PrOn­kLAJ

.

Další odpovědi
Dochy

myslíš oligopol??
(ev. duopol jako případ s pouze 2 významnými hráči)