Ametyst

Jak se ekonomicky choval Západ vůči Rusku za studené války?

Tehdy to byl Sovětský Svaz. Docházelo k bojkotu nákupu plynu a ropy? Byla ekonomika podřízena ideologii jako dnes? Vzpomínám si jen na závody ve zbrojení.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Kromě závodů ve zbrojení byla i ekonomická embarga. Hlavně Západ odmítal dodávat sovětskému bloku pokročilé technologie.
Bojkot nákupu plynu a ropy by byl nezajímavý: až do poloviny 80. let sovětská ropa poskytla 3 procenta a zemní plyn 2 procenta energie spotřebované v západní Evropě.

Zdroj: https://www.a­mericanforeig­nrelations.com/E-N/Embargoes-and-Sanctions-Cold-war-sanctions.html

Další odpovědi
Filip84

Na to se nemusíš ptát, to víš: úplně stejně, jako se ekonomicky choval třeba k nám, tedy k ČSSR: pragmaticky.

Jo, keců bylo, jeden soudruh, korporátně-kapitalistický imperialista, řval z balkonu antibolševickou propagandu, no a druhý soudruh řval z balkonu o zvrhlých zavilých krvelačných válkychtivých imperialistických hyenách, jenže – víš co – jenom v Lidové republice South Yorkshire se prodalo více Žigulů, než prakticky v celém ostatním „západu“ dohromady a libra nesmrdí. A zatímco v Kanadě se Škoda 130 GLXXSXi moc nechytala, protože byla, podle kanadských a amerických recensentů, špatně vybavená, v Cornwallu kupovali Škody 105S, jak kdyby nebylo žádný zítra a pochvalovali si, jaký je to, za ty prachy, fajnový kočár! 🤷‍♀️

Ruský kaviár, samovary (ne takové ty obyčejné, plechové, stříbrné, teď ho mám plný vody, abych ho mohl otočit a napsat Ti, za kolik SUR se to prodávalo v Sovětském impériu, ale drahý to nebylo a věř, že ty samovary, ručně omalované zlatem, stály v USD, nebo GBP, to, co ten obyčejný samovar v SUR), vodka Stolichnaya, a co já vím ještě, všecko to mělo jeden společný jmenovatel: buďto to bylo levný a chutný jídlo / chutný a levný chlast, nebo to bylo, poměrově k ceně, kvalitní. A jestli to bylo z DDR, od nás, nebo z SSSR, bylo úplně jedno. Jasně, sovětské hodinky, co hravě udělaly hodinu za 3/4 hodiny, nemusely se natahovat, a v noci zeleně svítily, moc na „západě“ nefrčely, ale jiné věci zase jo.

Však my to můžeme posoudit, protože třeba Avtoexport bral ČSSR jako „západ“, takže Žiguly k nám neměly kliku a neprodával se u nás Záporožec, kdežto třeba DDR brali jako „Rusko“, takže tam Žiguly měly kliku a prodával se tam Záporožec. A i jiné sovětské výrobky u nás byly „západ“ typu.

To samé máš náš křišťál, nebo karlovarský porculán, DDR pračky. A tak by šlo pokračovat: pragmaticky.

aliendrone

Otázka zní jednoduše, ale je VELICE komplikovaná na alespoň hrubé zodpovězení.
Pokud bych měl brutálně přehlížet veškeré souvislosti a faktory ve hře a z nich vypíchnout to nejdůležitější (podle mne), tak tehdy existoval REÁLNÝ nepřitel (SSSR), zatímco dnes je třeba ho uměle vytvořit, aby bylo proti čemu bojovat (a tím „svatým bojem“ obhájit všechny páchané prasárny/zločiny). Ostatně to by se dalo použít jako heslo pro 21. století: " Když nemáme nepřítele, tak si ho VYROBÍME!" (např. 2. válka proti Saddámovi, „válka proti terorismu“ (Afghánistán) atd., atd. až k dnešnímu konfliktu na Ukrajině). 😕

Zkrátka systém dosáhl stavu, kdy už může požírat JEN SÁM SEBE, což kolem sebe vidíme zcela zřetelně, jakkoliv se najdou telata, kteří „tomu nevěří“ a pořád budou cintat hovadiny. Jak už mají ve zvyku, protože NIC JINÉHO než papouškovat bláboly NEUMÍ.

Pamatuješ na socíkovské „Žijeme lépe, žijeme radostněji!“? Tenkrát jsme z toho měli srandu (v kontextu nedostatku blbého hajzlpapíru) a KDE jsme dnes? Pravda, toaleťák na krámech dnes JE, ale rapidně se zvyšuje počet těch, kteří prý místo jeho nákupu používají na čtverečky natrhané letáky aj. bordel z poštovní schránky (dal bych odkaz, ale nechce se mi hledat). Inu… ŽIJEME LÉPE, ŽIJEME RADOSTNĚJI! 😁 😁 😁

da ny

Politika zemí ES vyrazila Moskvě z rukou zbraň v její snaze vyvolávat rozpory uvnitř ES uplatňováním ROZDÁLNÉHO POSTUPU VŮČI JEDNOTLIVÁM ČLENSKÝM ZEMÍM . Bylo to naopak ES, které uzavíralo bilaterální smlouvy s jednotlivými členy RVHP.

Brali, co chtěli/potřebovali, dali, co chtěli/uznaly (státy) za vhodné. 😉
/Brežněv 964 . 1982/
https://euros­kop.cz/2022/01/­03/ceskosloven­sko-a-zapad/
Na Ženevském jezeře ještě „pracuje“ čerpadlo ze Sigmy Olomouc. 😉
S RVHP částečně spolupracovaly nebo měly status pozorovatele i některé nesocialistické či rozvojové země (Finsko, Irák, Mexiko, Nikaragua, Etiopie, Laos, Jižní Jemen aj.).

Podpis Bruselské smlouvy v březnu 1948 .
NATO v dubnu 1949
Mocnosti Bruselské smlouvy přizvaly Dánsko, Island, Itálii, Norsko a Portugalsko, aby se staly účastníky tohoto procesu.
https://mocr.ar­my.cz/nato/stra­tegie-a-cile/nato---vznik-2409/

Varšavská smlouva : vznikl na základě Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci podepsané 14. května 1955 Albánií, Bulharskem, Československem, Maďarskem, NDR, Polskem, Rumunskem a SSSR ve Varšavě.
https://edu.ces­katelevize.cz/vi­deo/4294-varsavska-smlouva-jako-protivaha-nato
Marshallův plán, oficiálně Plán evropské obnovy.
přijat Kongresem USA 3. dubna 1948 s cílem organizovaně zabezpečit americkou pomoc poválečné Evropě.
června 1947
V lednu 1949 se Praha v Moskvě stala jedním ze zakládajících členů Rady vzájemné hospodářské pomoci (RVHP)
přistoupily Albánie (1949), NDR (1950), Mongolsko (1962), Kuba (1972) a Vietnam (1978). Albánie pod čínským vlivem roku 1961 od účasti na činnosti RVHP upustila a v roce 1987 vystoupila úplně. Přidruženým státem RVHP byla od roku 1964 Jugoslávie
Obchodní organizace, sdružující v době studené války socialistické státy sovětského bloku, založena v Moskvě v roce 1949 na popud sovětského vůdce J. V. Stalina.
V podstatě se jednalo o mocenský nástroj pro centrální ovládání ekonomiky socialistických států Sovětským svazem, o SOVĚTSKÝ PROTIPóL MARSHALLOVA plánu a později EHS.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rada_vz%C3%A1j­emn%C3%A9_hos­pod%C3%A1%C5%99sk%C3%A9_­pomoci
EHS proti RVHP
EHS byla podepsána 25. března 1957.
Československo a Západ
https://euros­kop.cz/2022/01/­03/ceskosloven­sko-a-zapad/

JE DOBRÍ SI UVĚDOMIT, že i ořes sikný vliv SSSR si JEDNOTLVÉ ZEMĚ VÝCHODU, zachovaly a nadaly vzít některá specifika. Značné rozdíly a aktivity představitelů (vlád) v zemích . Polsko – tam se nepodařilo „zničit“ katolickou církev.
V NDR bylo „trpěno“, nezdařilo se zlikvidovat soukromý sektor (prodejny, služba). V malých městech a na vesnicích hospůdky, smíšené obchody, potraviny. V roce 1980 jsem koupila u soukromnice dětskou sedačku. Abychom neplatili clo (vešli se do limitu), boudu ke kočárku a návlek jsme přivezli za 2 dny. Když „chyběly“ marky, bylo možné zaplatit v Chebu u soukromé osoby, Němce (národnost) v Kč. 😉
.............­.............­.............­..........
První triumf studené války: Jak Západ demonstroval převahu nad SSSR
Důvodem blokády, která trvala od 23. června 1948 do 12. května 1949, byly měnové reformy v západní i sovětské okupační zóně.
https://zpravy­.tiscali.cz/prvni-triumf-studene-valky-jak-zapad-demonstroval-prevahu-nad-sssr-509213
Studená válka
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Studen%C3%A1_v%­C3%A1lka

Druhá studená válka nebo nová studená
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Druh%C3%A1_stu­den%C3%A1_v%C3%A1lka

da ny

/Brežněv 1964 – 1982/ Když „Češí“ (Husák)„šli“ po Karlu Gottovi, zastával Brežněv naopak názor, že takovou „výkladní skříní“ je třeba se naopak pochlubit. A Čecháčkům se pak jeho valuty přece hodily…
Prostě jsme a vždy byli papežštější, než papež ./

Ametyst

Da ny: No hezký!
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=SIlQTTE-epo