Jak se dříve určovala poloha na moři, než byl GPS?

Nejlepší odpověď
rynek878

Předchůdcem moderních navigačních systémů GPS byly zajímavé přístroje, které jsou dnes známy zejména z románů. V nich se dočítáme, jak námořníci určovali svoji polohu na moři vzhledem ke slunci a ke hvězdám – kvadranty či sextanty.

Zdroj: http://fyzmatik­.pise.cz/astro­nomie/082009/

Další odpovědi
janek66

Poloha na moři se určovala podle hvězd, sloužil k tomu zajímavý přístroj jestli se nepletu jmenoval se nějak jako sextant.Jeho činnost byla často popsána v knihách o mořeplavcích.

miladaB

Poloha se určovale dle hvězd na nebi. Například severka je pořád na severu.

venkovan

V TV byl hezký příběh o muži z Velké Británie který vymyslel a vyrobil přesné hodiny (na odborný název si nevzpomenu – chronometr, chronograf či tak nějak), které umožnily přesné určení polohy lodi. Z tohoto příběhu vyplynulo, že když se určovala poloha lodi podle hvězd, postavení slunce apod., docházelo k velkým chybám, protože se neznal přesná čas kdy měření probíhalo.
Někde jsem te´d i četl, že Vikingové polohu určovaly podle polarizace světla v nějakém druhu kamene a prý to funguje.