iváno

Jak se dozvědět, z jakého důvodu stojí v Domažlicích věž na křivo?

Ptám se proto,že se mne už také hodně lidí ptalo, zda to vím.

Nejlepší odpověď
annas

Stačí vyhledat na netu, např. v ČRo

"Jednou z charakteris­tických památek západních Čech je určitě historická městská věž na náměstí v Domažlicích. Její zvláštností je, že je šikmá. To ale samozřejmě nebyl původní záměr stavitelů. I když tehdy dělali všechno pro to, aby naklonění věže zabránili, nevyšlo jim to. Proč ale věž rostla šikmo?

Podle regionálního historika Zdeňka Procházky tehdy určitě podcenili kvalitu podloží. Byla totiž vystavěna na příliš mělkých základech s hloubkou jen asi 45 centimetrů. Když už byli zedníci zhruba v polovině stavby a naklánění věže bylo už opravdu patrné, přišli s částečně úspěšným řešením.

Na straně, která se už i pouhým okem viditelně vykláněla, začali stavět slabší zdivo. Tím oválné věži s tloušťkou zdí až dva a půl metru alespoň částečně na naklánějící se straně odlehčili. Naklonění věže už ale zabránit nedokázali. Úspěchem určitě je, že věž stojí dodnes a zatím nespadla. Je stabilní.
Osm metrů široká věž v Domažlicích – Foto: Pavel Halla

Domažlická věž byla podle dostupných pramenů stavěná ve dvou etapách. Ta původní byla nižší a stavěli ji pravděpodobně ještě za vlády Přemyslovců v druhé polovině 13. století jako součást obranného systému města. "

Dostavba do podoby, jakou má věž dnes, pochází pravděpodobně z 16. století. Ptáte se, proč je tolik „možná“, „pravděpodobně“ a „asi“? Badatelé se totiž dodnes rozcházejí v názorech na otázku, kdy byla věž postavena. Od konce 16. století, ze kterého pochází nejstarší dochované vyobrazení věže, už historici i statici bezpečně vědí, že se věž už dál nenaklání.

Přežila dokonce i několik požárů. Oválná věž s průměrem osm metrů ve chvíli, kdy v ní vzplála kolomaz na ústrojí zvonů v horní části, zafungovala jako dokonalý komín. I obrovský žár perfektně, leč šikmo postavená věž bez úhony přečkala.

Šikmou věž, jakou mají snad jen v italské Pise. I tamní šikmá věž má podobný příběh svého vzniku. Podceněné podloží a mělké základy. A také výšku. Obě věže jsou vysoké 56 metrů. Věž v Domažlicích je ale naše. "

http://www.roz­hlas.cz/kraje/ces­ko/_zprava/spad­ne-nekdy-sikma-vez-v-domazlicich-uz-700-let-je-vychylena-o-vic-nez-pul-metru--1458732

marci1

Poněkud se odchyluje od své osy – o celých 70 cm, protože byla vystavěna na mělkých základech. 🙂
http://www.hra­dy.cz/?OID=2275

iváno

Já nechci diskutovat, jen smeknout klobouk, jak ,,ananas,, mne potěšil krásným a smyslným podáním v podobě krátké informace.

annas

Děkuji. Není to sice moje zásluha, jen jsem vyhledala.