Tuisenim

Jak se dostat z výtahu při několika hodinovém výpadku energie a bez mobilu?

Nejlepší odpověď
Filip84

To je jednoduché.

Každý provozovatel výtahu je povinen mít 24/365 zajištěnu vyprošťovací službu, a byť se to nemusí na prvý pohled třeba zdát, každý výtah provozuje odborná firma, jednoduše to ani jinak prakticky nejde.

V každém výtahu je žluté tlačítko a telefon na dispečink, ovšem žluté tlačítko nefunguje v každém výtahu stejně.

U starých výtahů žluté tlačítko = zvonek, takže při výpadku proudu poněkud nezvoní. Pokud nemáš mobil, a nedovoláš se nikoho hlasem, tak se posadíš a čekáš – výtah je v šachtě, výměna vzduchu je zajištěna.

U nových výtahů je žluté tlačítko funkční, i když nejde proud, a pokud ho podržíš 3s, spojí tě to s dispečinkem, a ten zajistí vyproštění. Nové výtahy mají taky ventilátor, který se spustí buďto automaticky, nebo je tam na to tlačítko, které funguje jenom při výpadku proudu.

Další odpovědi
led

Pokiaľ nefunguje zabudované spojenie (u moderných výťahov) so servisom a nemáte vlastné dorozumievacie zariadenie, napr. mobil, ostáva vám možnosť akusticky – krik, vreskot, jačanie a búchanie po dverách. Verte, že niekto určite zareaguje a zavolá pomoc. Ak sa niekto ozve, skúste aspoň povedať, na ktorom poschodí visíte (predsa len v mrakodrapoch behať na každom poschodí od výťahu k výťahu nie je slasť).

VÝSTRAHA:
V žiadnom prípade sa nepokúšajte liezť cez medzeru vo dverách, ani nevystrkujte ruku/nohu, pokiaľ výťah nie je zabezpečený proti pohybu! riziko úrazu/smrti! (nie je to pekný pohľad ani pre záchranárov, myslite aspoň na ich zdravie, keď nie na svoje.

Ďalej v diskusii…

led

Ak nemáte možnosť sa s niekym skontaktovať, jednoducho čakajte a ak zareagujete ľudí dajte o sebe vedieť.
Na záver. Platí len v prípade inej potreby počas poruchy výťahu. Ak sa potrebujete a nemôžte vydržať, tak sa kľudne vymočte, je lepšie čakať v pachu, než mať následne zdravotné problémy. Určite vás každý pochopí, aj tí teoretickí hrdinovia. Sme predsa ľudia.

Filip84

Pokud se člověku chce chcát, bude chcát, vůlí to nejde překonat. Myslím tím, samozřejmě, že opravdu musí. To jsou urban legends, předsudky, že jako někdo držel chcaní a praskl mu močák. Anatomicky to není možné.

Není každý debil, aby mu musel někdo říkat, že když se mu chce chcát a nemá kam jít, že to má pustit. Nehledě na to, že se na to nikdo neptal, a už vůbec se nikdo neprosil o žádné „výstrahy“, a podobné nesmysly, dotaz byl jasný, jak slovo boží: jak se dostat z výtahu při výpadku proudu. Non multa, sed multum.

led

Filip84, 84 zjavne rok narodenia… tak to by ste už mohli vedieť, že ľudia v strese dokážu urobiť veci, ktoré by ich v normálnom stave ani nenapadli. A moje dlhoročné skúsenosti hovoria: Radšej sa opakovať a varovať, byť za tú „blbú“, než ísť na predčasný pohreb.

Filip84

Ano, je to ročník, poněvadž „Filip“ už byl obsazený, další variantou už by byl kód ke jménu.

Člověk je buďto v zásadě racionální, v zásadě citový, a nebo v zásadě vyvážený (těch je minimum). Racionální a vyvážený člověk nepanikaří, a když, tak to překoná velmi rychle rozumem. Citový člověk (zvlášť má-li, a většinou má, úzkostně inhibovaný temperament) panikaří, a pokud se nějak se svou osobností nenaučil žít, tak to stejně nepřekoná a žádné rady mu nepomohou, protože „kde není…“. Navíc, pokud člověk zpanikaří, racionální argumentace od paniky nepomůže, dobře mířená facka bývá účinnější.

I kdyby to držel sebedéle, nic mu nehrozí, „v pravou chvíli“ to pustí.

Tuisenim

Filip84:
Děkuji…zajímám mě jestli nějaký způsob jak se dostat sám z výtahu bez pomoci…máme starý výtah s vnitřními dvířky, které když člověk otevře tak jsou tam jen ty zajištěné dveře…

Filip84

Určitě, pokud to bude výtah typu Pater Noster a k výpadku proudu dojde přesně ve chvíli, kdy bude výtah projíždět stanicí. 🙂

Jinak ne.

led

Pamätám si ešte výťahy, ktoré mali na strope servisný poklop… ale potom prišla modernizácia a poklopy sa stratili

elkon

V tom případě jedině bouchat na stěnu výtahu, až někdo zareaguje.