osoba

Jak se dostane soukromá osoba do registru obyvatel?

Nejlepší odpověď
anonym

Při narození.

Další odpovědi
anonym

Ono je to „po narození“. Každý novorozenec se zapisuje do Knihy narození" a na základě tohoto zápisu dostává jeho matka „Rodný list“.

mosoj

Legálně nijak. Můžeš zažádat Ministerstvo vnitra o zprostředkování kontaktu konkrétní osoby.
Volný přístup je až do archivu, myslím že po 50 létech.

anonym

A to myslíš jak?
Jako ´položka´ soupisu? – jak už napsali kolegové, při narození – a při každém sčítání ´lidu´ se položka updatuje novými skutečnostmi.
Nebo myslíš jako ´čteč dat´? – přímo do databáze nijak, ale můžeš si vyžádat některé údaje (viz tvá předešlá otázka).
A nebo myslíš fyzicky do prostor, kde jsou data uchovávána a zpracovávána? – taky nijak, tohle se nezpřístupňuje ani při ´dnech otevřených dveří´.

Hamon

Narozením je nepřesná odpověď – zápis je proveden získáním občanství.
Pro přístup do Centrální evidence obyvatel musí být důvod. Jestliže jsi zaměstnán na pozici, která přístup vyžaduje, pak jej pravděpodobně máš nebo ti bude zřízený, jestliže nejsi, pak tam nemáš co pohledávat. Mimochodem, přihlášení je nejen logované, ale dokonce hlášené (resp. bylo před pár lety, kdy jsem s tím měl co dočinění).