Avatar uživatele
Bronzový

Jak se dostaly dudy na západ Čech?

Všichni známe Strakonického dudáka. Jak se skotský nástroj dostal k nám tak dávno?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

I dudy mají svou historii. Nedá se odpovědět konkrétně, kdo je přivezl do Čech. Může to být i naopak, že nějaký český krajánek se s nástrojem seznámil na cestách.
----
Strakonický dudák aneb Švandovy dudy v Čechách
" Nafukovací nástroje ustoupily na počátku minulého století dudám s dmýchacím měchem. Toto vylepšení, které umožnilo dudákům zpívat, což čeští dudáci bohatě využívali, se k nám dostalo nejspíše z Francie přes Německo. Původně všude se vyskytující dudácká lidová hudba se udržela nejdéle v jižních a jihozápadních Čechách."
http://www.zusaplus.cz/…

Je několik zajímavých článků, kde se píše o historii dud.

"Dudy byly ještě před dvěma sty lety ve střední Evropě běžným hudebním nástrojem. V Rakousku a v Bavorsku byly dudy zapomenuty, v Čechách, hlavně na jihozápadu, a na Slovensku dudy přežily. Před asi dvaceti lety někteří rakouští muzikanti přivedli dudy opět do země pod Alpami. Franz si je přivezl za Slovenska, jiný z hornorakouských dudáků - Rudi Lughofer zase z Čech. Centrem dudácké muziky se stal hornorakouský
Kremsmünster, kde se i Franz naučil hrát na dudy.
http://www.folklornisdruzeni.c z/…
----

"Zvuk dud je velmi často spojován právě se Skotskem, což často vede k domněnce, že je to původní skotský či dokonce keltský nástroj. Není nic vzdálenějšího pravdě. Vždyť ještě před dvěmi či třemi sty lety byly dudy běžným nástrojem prakticky po celé Evropě a jejich varianty dosud nacházíme v lidové hudbě od Uralu až po pobřeží Atlantického oceánu.

Až do 12. století záznamy či nálezy dud jako nástroje prakticky neexistují. Nelze však s určitostí říci, zda v evropském prostoru nepřežívaly jako velmi okrajový nástroj v uzavřených komunitách, v nichž se možná udržely jako relikt z dávné doby.

Změna však nastala s křižáckými výpravami. Okolo roku 1200 je, co se týká dud, situace v Evropě již naprosto odlišná. Pravděpodobným impulsem byl střet s tehdy velmi vyvinutou a kulturní civilizací Blízkého východu a znovuobjevení již zapomenutých znalostí. Vedle mnoha významných pokroků v oblasti vědy a umění nastává i “renesance” dud v Evropě. Během velmi krátké historické doby se s dudami setkáváme prakticky v celé Evropě, od Švédska po Itálii, od Balkánu po Anglii.

Historie vývoje dud... napsal Napsal Václav Rout
http://www.dudy.eu/….
--

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Dudy jsou spojovány se Skotskem, ale dudy "byly historicky známé už v antickém Řecku. Původně byly jednoduchým dechovým nástrojem, který pravděpodobně vznikl již před 4 000 lety v Egyptě a v přední Asii. Odtud se postupně šířily s pastýři, ale především s četnými arabsko-tureckými nájezdy do Evropy, kde nacházíme nejvíce jejich forem a druhů - mnoho evropských národů má pro ně nejen vlastní jméno, ale i své vlastní modifikace nástroje." :-)

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/ Dudy

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3873
Zlatý Drap 2325
Zlatý led 1671
Zlatý marci1 1295
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1184
Zlatý Kepler 909
Zlatý mosoj 852
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.