Ecata

Jak se dostalo křesťanství do západní Evropy?

Když k nám přišli solunští misionáři, bylo to zejména proto, aby vyvážili vliv západních misionářů (Řezno). Jak se k nim ale nová víra tak rychle dostala, když vznikla v Kanánu?

Nejlepší odpověď
annas

Vznik a šíření křesťansství má historické kořeny, které sahají hluboko do minulosti.

Rozvoj křesťanství souvisí až s římskou kulturou.

Řecké náboženství bylo totiž polyteistické a patrně mu předcházelo zbožštění přírodních jevů.

Zajímají-li vás podrobnosti, najdete je na stránce

http://www.ucebnice-dejepisu.ic.cz/0000-uvod-do-dejepisu-historie.php

Projděte si vlevo odkazy, které začínají kapitolou Starověký Řím a pak pokračujte dál.

Křesťanství vzniká na přelomu letopočtu v palestinské oblasti. Vychází z judaistického monoteismu a přišlo s vírou v příchod Spasitele (Mesiáš, Christos), který lidstvo vykoupí.

Postupně se náboženské ideje staly politickými – odpor k přepychu boháčů = odpor k existenci římské společnosti, odmítání služby v armádě, odmítání sloužit božstvům a uctívat císaře. Proto byli pronásledováni jako vlastizrádci, mučeni a popravováni, často jako zdroj zábavy v krutých hrách v arénách. Postupem času si však křesťanství získalo i příznivce mezi bohatými.

Roku 313 bylo křesťanství zrovnoprávněno Konstantinem Velikým (edikt milánský). Definitivně zvítězilo ve 4. století vytvořilo si pevnou strukturu, která představovala stát (= církev, dělí se na jednotky – diecézie). Hlavou křesťanů na zemi je papež (Svatý otec, zástupce Boha na Zemi , sídlo v Římě), dále pokračuje hierarchie – arcibiskupové, biskupové, děkani a kněží.

Raný středověk (5. – 12. století)
http://www.ucebnice-dejepisu.ic.cz/0401-rany-stredovek-obecna-charakterizace.php

Protože byli první křesťané byli pronásledování, popravováni, rozprchli se na různá území, především do Říma. Římská říše zaujímala obrovský prostor, spojený společnou řečí, kulturou a dopravní sítí. Křesťanství tedy nemuselo překonávat hranice států a kultur a mohlo se šířit na území relativně jednotném a uzavřeném.

Po vzniku francké říše proniklo křesťanství ze západu (z východofrancké říše) na Velkou Moravu. Ve snaze zabránit vlivu Němců – politický důvod, šíření křesťanství v jazyce lidu srozumitelném atd – pozval kníže Rastislav slovanské věrozvěsty ..

Další odpovědi
Drap

V roce 313, nebo tak nějak císař Konstantin uznal křesťanství jako povolené náboženství. Do západní Evropy se křesťanství dostalo díky řecké a římské kultůře.

arygnoc

příliš lehce a rychle.
bohužel.
(odsuzuji náboženství, ne víru!)

led

Ohňom a mečom.
V 8.storočí Veľký dobyvateľ franský kráľ Karol Martel (martel=kladivo, starý otec Karola Veľkého) v dobytých územiach násilne zavádzal kresťanstvo ako jediné náboženstvo.

led

Arygnoc,
nebolo to ani rýchlo ani ľahko.
Pokresťančovanie európy trvalo niekoľko storočí násilnou cestou.
Pozrite napríklad na územie Anglicka(spolu s Walesom a Škótskom) druidi sa bránili niekoľko storočí…
Severné štáty Škandinávie tiež dlho odolávali…
Bašta severných Slovanov Arkona na Rujane odolávala do roku 1168, keď ju kresťanské vojská zničili.
V Španielsku až okolo roku 1500 vyhlásili, že „Tu už niet žiadneho mesta, ktoré by nebolo křesťanské a všetky mešity sú od dnes kostoly.“
Takže keď to počítam tak mi to vychádza na minimálne tisíc rokov pokresťanstvovania.