Kelt

Jak se donutít ke cvičení?

Každý den večer si říkám, že bych měl začít cvičit – tělesné cvičení i hru na nástroj, někdy se zadaří, zvládnu to, ale ne vždy. Pak večer, kdy usínám, si řeknu, dnes to nevyšlo, tak zase zítra. Máte někdo návod – například, napsat si to na papír, nebo dělat si záznamy v sešitě – cvičil, necvičil a pod. Zvyk je železná košile a nejhorší je začátek. Díky za rady.

Nejlepší odpověď
marci1

Donutit se asi nelze.Zkus si říct třeba : „Nemusím to dělat, ale zkusím to“. Potom to už třeba půjde. 🙂

Další odpovědi
Noga

Než začneš, řekni si proč chceš cvičit a urči si to jako cíl.
Potom to cvič každý den po dobu jednoho měsíce, víc nepotřebuješ. Pokud vydržíš měsíc, v mozku se vytvoří nové synapse a začneš to dělat automaticky. Říká se, že stačí 20 dní, ale myslím, že pro jistotu je lepší si dát cíl ten měsíc.
Tělesné cvičení je lepší provádět ráno, hned jak vstaneš
Všechna motorická cvičení, hra na nástroj apod., je dobré cvičit před spaním

Výborné video, kde ti to všechno popíše líp, bohužel jen v angličtině
http://www.you­tube.com/watch?v=Et­Jy69cEOtQ

Abych jen neplácal, řeknu ti moji zkušenost, jak jsem začínal, co jsem dělal atd.

Asi před 1/2 rokem mi začalo vadit, že jsem měl nadváhu, 10kg. Měl jsem 105kg, normálně jsem míval 95kg. Není to nic strašného, ale omezovalo mě to ve sportu, zadýchával jsem se apod.
Každé ráno, když jsem se vzbudil, než jsem se šel umýt, jsem si vyhradil 5–10min. na cvičení a cvičil jsem, kliky a sklapovačky na břicho, vždycky od každého 3 série:
Kliky 3×10 opakování
Sklapovačky 3×15 opakování
Fakt stačí jen 5 minut, ale udělat to jako první věc co vstaneš (po tom co si odskočíš na záchod samozřejmě :), taky je dobré mít při cvičení u postele sklenici/láhev s vodou. Ráno každý spěchá a není čas se ani napít a po cvičení to tělo potřebuje obzvlášť…
První měsíc (to je důležité vydržet alespoň těch 20 dní v kuse, pokud skončíš, můžeš si říct, že jsi zatím neměl dost silnou motivaci – s váhou i postavou jsi spokojený apod., a můžeš to zkusit znova někdy v budoucnu, až tě to bude fakt štvát), tělo protestovalo, ale po tom měsíci si na to cvičení zvyklo a začal jsem se na to těšit. Teď, kdybych ráno necvičil, chybělo by mi to.

Zároveň je dobré změnit i jídelníček, alespoň snídani – nejíst bílé pečivo, sýry, salámy, ale musli, vločky, ořechy, ovoce, zeleninu. Tělo bude zase protestovat, ale nakonec si zase zvykne :)
Taky jsem si ze začátku říkal, že to je blbost jíst zrní, ale pomáhá to. Dodá mi to víc energie, lepší trávení a je to i rychlejší na přípravu – otevřu si bílý jogurt a do toho hodím musli nebo zaliju vločky vodou z rychlovarné konvice a nakrájím jablko a nasekám ořechy – příprava tak 2 min.

  • Za 3 měsíce jsem měl 9kg dolů, možná to bylo rychleji, ale 3 měsíce jsem se nevážil.
  • Hned co docvičím mám o hodně víc energie, pamatuju si, že jsem se po probuzení vždycky ploužil, a trvalo mi tak 1hod než jsem se nastartoval. Ale to se musí spojit i s tou snídaní. Bílé pečivo atd. by mi akorát zapláclo žaludek a zase zpomalilo.
  • Po třech měsících už šly v zrcadle vidět výsledky, což taky potěší, a nakopne do dalšího dne :)

Jen pro povzbuzení – ze začátku jsem cvičil „babské“ kliky, protože jsem byl tak slabý, že jsem udělal maximálně 3 normální…

Stingo

Vzpomen si na Arnolda Schwarzeneggera, kam to dotáhnul. Měl silnou vůli.

Hlada

Proč chceš dělat něco, co k životu evidentně nepotřebuješ, nebaví tě a musíš se do toho nutit? Dělej jinou bohulibou činnost, která tě baví, ke které máš talent a do které se nebudeš muset nutit. Ve výsledku ti přinese větší radost a úspěch.

quentos

mně pomohlo určit si fixní čas. Cvičíval jsem půl hodiny před spaním a zvykl jsem si tolik, že jak bylo 23.30 a já necvičil, cítil jsem se celý nesvůj ;{)>

martin21000

Jak říká Noga, měl jsem stejnou zkušenost. Kdysi před 5 lety, kdy jsem měl nadváhu a začalo mě to štvát jsem začal cvičit každý večer na stepperu. Začalo to na 5 minutách a každý den jsem si přidával o minutu navíc. Ze začátku se mi do toho moc nechtělo ale po čase, nevím jak dlouho, asi ten měsíc, mi to už přišlo normální a strašně mě to bavilo.
Nicméně jsem s tím sekl, protože jsem začal chodit do posilovny a ta taky něco stojí, a to mě docela odradilo, protože jako student nemám moc peněz na rozhazování. :-/ A to jsem udělal chybu. Teď mi to strašně chybí a těžko se do toho zase dostává.

huxa

stingo-a steroidy.

Zvyk si vytvoříš zhruba po 20 opakováních, tudíž pokud každý den budeš v určitou dobu cvičit, po měsíci to už budeš brát jako samozřejmost, stejně jako v noci rožnout v místnosti, do které jdeš.
Vytvořil bych si tabulku s daty na 30 dnů a vždy, když daný den uděláš danou činnost, můžeš zaškrtat okýnko s dnešním datem.

Sabulak

Ahoj a krom cvičení řešíš i nějk stravu? Nebo tomu nechváš volný prlběh a řešíš jen cvičení?

Honzin8

Nooo, to je otazka, no… Hele, já jsem prostě měl motivaci. Ta je super. Něco si najdi a kvůli tomu si začvič. Ono tě to bude naplňovat a začne tě to bavit.

Cizecek.M

No a dietu si držel? Nebo jak se ti podařilo zhubnout?

walerianecek

Ahojky :) Já jsem ketodiet držela a super. Konečně jsem někde, kde jsem nikdy nebyla a jsem šťastná :) Jídla mi moc chutnala :)