mosoj

Jak se dnes pěstuje námel ?

Je tady někdo kdo pamatuje ze svých prvních školních let jak se školou chodil mimo mandelinky bramborové sbírat námel ( paličkovice nachová)!!!!
Jak by to asi dnes dopadlo, kdyby někdo zasel obilí naočkované námelem ?
Jedovatou houbou která obsahuje alkaloid podobný LSD !
Chodil jsem do čtvrté třídy, řekli nám že to je jedovaté , chodili jsme v obilí a sbírali to do skleněných lahví. Tenkrát nikoho nenapadlo to ochutnat ani nikomu nevadilo že to sbírají děti.

Ke vzpomínce mě inspirovala tato otázka:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-je-dnes-vyuziti-rostlinnych-a-zivocisnych-jedu-jako-leky-a-jake-dekuji

Nejlepší odpověď
iceT

V současnosti se námel pěstuje jen na uměle infikovaných a speciálně upravených žitných porostech. Podle nejnovějších technologií kultivace lze pěstovat námel také v laboratorních podmínkách na živných médiích. Takto vyšlechtěné kmeny paličkovice produkují jednotlivé alkaloidy nebo jejich směs ve výhodném poměru. Pěstování námele na očkovaných kulturách žita započalo ve 30. letech 20. století ve Švýcarsku. Hlavními producenty námelových alkaloidů jsou dnes kromě Švýcarska také Německo, Itálie a Česká republika.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pa­li%C4%8Dkovice_nachov%C3­%A1
http://www.bi­otox.cz/toxikon/mi­kromycety/namel­.php
A nepamatuju sběr mandelinek ze školy,ale ještě z babiččina pole,to jsme jako děti chodily bírat furt.Na školích pozemcích jsme tak maximálně okopávali a pleli a ožírali zelené jahody.

anonym

Mosoji, pamatuji to stejně. Nějak jsme víc chodili brigádničit na pole a pokaždé jsme se na to těšili. Jenom jednou nás v listopadu v bramborách zastihl dost prudký déšť a potom to „polovina školy“ odmarodila. Chodili jsme trhat len, plít brambory a trhat na družstevní lán okurky. Také pamatuji, že jsme šli sbírat černý bez a kopřivy, potom se to sušilo na školní půdě a odváželo někam do výkupny. Dokonce se chodilo na žaludy a na kaštany a za to jsme potom při honu mohli nahánět myslivcům zajíce.

mosoj

No mně přijde docela divné podle dnešních pravidel když jsme jako 10 leté děti chodily sbírat jed ! na pole vedle vesnice. Dnes by jim to feťáci sežrali!