Avatar uživatele
xiperio

Jak se díváte na tuto společenskou etiketu? Jak se zachovat?

Modelový příklad. Vesnice cca 2 tísíce obyvatel. Všichni se od vidění znají, ti starší jmenovitě. Jde po chodníku muž cca 50 let a proti němu děvče cca 20 let. Rozdíl generace. Řekněme, že to je dcera spolužáka toho muže. Kdo pozdraví první a jak? Etiketa velí pozdravit ženu první. Dobrý den nebo ahoj. Když muž nepozdraví vůbec, cítí se trapně. Nebo měla by pozdravit ona první. Nebude se ona stydět? A zajímavé je, že je to jinak, pokud se potkají někde večer, třeba na diskotéce.

Zajímavá 0 před 1118 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Neni co řešit. Pokud je to spolužačka jeho potomka, tak když žena podstatně mladší, měla by pozdravit ona.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Muž zdraví ženu, nebo mladší zdraví staršího. V tomto případě by asi měla pozdravit ona, když se znají.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

Bydlím na vesnici (2× větší), většinou se tady známe. Najdou se tu všelijací lidé, dost je takových, co nepozdraví vůbec. Já pro jistotu zdravím každého i každou, hlavně ty, o kterých už dopředu vím že neodzdraví. Líbil se mi zvyk ve Švýcarech, tam se lidé, když se potkají v méně frekventovaných místech, např. v parku, vzájemně zdraví a myslím, že bez dodržování nějaké etikety. A mají zvláštní pozdrav, hodně jich říkalo gréci. Sestra mi vysvětlila, že je to zkratka z grüssen Sie.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
plebs

Nejlepší v době covidové přejít na druhý chodník

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Pohlaví má přednost před věkem. Navíc ta žena je dospělá. Muž jí má pozdravit první.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… kdyby to bylo jak popisuješ, pozdraví první dívka muže slovy: „Ahoj strejdo“ …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Lucyfer

Nevím… nechávám to náhodě. Beru to podle pocitu. Podle mě je to vlastně úplně jedno, pozdravit může první ona, jindy zase on… aniž by se musel někdo urážet. A když někdo nepozdraví, dívám se na to tak, že je to jeho svobodná volba… a lepší den mi to neudělá, tak co. 😀
„Ahoj“ bychom si správně měli říkat všichni.

před 1118 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
xiperio

Asi bude nejlepší vždy pozdravit dobrý den, a nech se pak stydí ona a chytí se z nos.

před 1118 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek