Karelcz

Jak se dělí spotřeba vody u společných prostor?

Například spotřeba za rok při úklidu / zalévání zahrady? Předpokládám, že se odečte konečný stav na společném vodoměru od počátečního a poté s to to vydělí počtem bytů v domě.

Spotřeba bytů se počítá klasicky z vodoměrů v bytě.
Doplňuji:
To je ale hloupý zákon. Tedy když Franda je v bytě sám a má malou spotřebu vody domy ale stará se dobrovolně o zahradu, tak to nakonec zaplatí ten kdo má doma největší spotřebu ale společnou vodu nikdy nepoužil?

Jaký je tedy přesný vzorec. To je strašná hovadina.

Nejlepší odpověď
gecco

…„poté s to to vydělí počtem bytů v domě“… – ne, poměr je určen poměrem spotřeby na bytových vodoměrech (jinými slovy – kdo v bytě spotřebuje vody více, zaplatí i více za spotřebu ve společných prostorách domu), viz NOZ, §5 – http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2013-67#p5
Doplňuji:
…„To je strašná hovadina.“… 😉 To je zákon…
Samozřejmě majitel domu (družstvo, SVJ…) může vyúčtování stanovit jinak (a definovat ve stanovách) – ale to asi nemáte, jinak by ses tu neptal a ty Stanovy si přečetl…
___
Přesný vzorec?? – prostě poměrové dělení, jak bych ti to…
😉
BS1, BS2, BS3… → spotřeba dle bytových vovoměrů
BS → celková spotřeba v bytech
CS → celková spotřeba domu (byty + nebytové prostory) podle patního vodoměru
CSB1, CSB2, CSB3… → celková spotřeba ´na byt´
PB1, PB2, PB3… → platba ´na byt´
CJ → cena za jednotku (vodné + stočné)

BS = BS1 + BS2 + BS3…
CSB1 = BS1 / BS . CS
CSB2 = BS2 / BS . CS
CSB3 = BS3 / BS . CS

PB1 = CSB1 . CJ
PB2 = CSB2 . CJ
PB3 = CSB3 . CJ

K rozpočítání plateb na byty lze dojít i jinak – opět poměrným dělením celkové platby za dům podle CSB1, CSB2, CSB3…
😉

Další odpovědi
anonym

V bytě byste měli zaplatit jen to,co máte čitelné na vodoměru,nic více.
Pokud máte společný vodoměr,je na majiteli,jak rozhodne s placením za odběr vody.

Pepa25

Reaguji až na doplnění (gecco odpověděl správně):
Když se Franta stará o zahradu, tak to jde přes jeho vodoměr, takže to zaplatí on. Jde o to, že společná spotřeba by měla být do nejmenší, v podstatě jen odběry na úklid v nějakém kamrlíku, který je zamčený, v praxi tak max. do 10% celkové spotřeby. Uvedený propočet (zaplacení nezměřené vody) by měl ovlivnit účet jen minimálně.
Pokud tomu tak není, tak není problém v zákoně, ale v domě, že umožní spotřebu nezměřené vody!

Milli89

Řešíme spotřebu vody v bytovce že specnych prostor.Sousedi,co tu s námi bydlí,si nabírají v létě každý týden 120 l kanystr,několikrát to máme i zdokumentováno a nikdo jiný tam vodu nebere,protože je to pouze studená voda,která se na vytírání nedá použít. Teď jsem se dočetla, že tuto spotřebu zaplatí z největší části ten,kdo má v domě největší spotřebu,což jsme my,protože nás tu bydlí 5,sousedí jsou pouze dva.
Ostatní dva byty jsou prázdné,což znamená,že nemají žádnou spotřebu. Oni si vodu vozí na svou zahradu,kde mají zeleninu a kdo ví co ještě.
Mají tam sice vodoměr,ale stav je napsaný ještě v období před Covidem.
Jak to tedy je?