Avatar uživatele
Bronzový

Jak se definuje "komunismus" a "totalismus"?

Jak se definuje "komunismus" a "totalismus" a jaký je mezi nimi rozdíl?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

viacmenej súhlasím s predchádzajúcimi definíciam. Treba si však uvedomiť, že u nás i vo svete ku komunismu nedošlo, len prechodové štádium:
1 - lidová demokrace
2 - socialismus - a tu to skončilo

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Komunismus (z latinského communis = „společný“) je především politická ideologie, hlásající a požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi. Jeho zastánci jsou komunisté, zpravidla sdružení do politické organizace - strany, často pojmenované jako komunistická.

Dále sami komunisté (stoupenci komunismu jako ideologie) tak označují cílový stav - uspořádání společnosti, jehož dosažení komunisté prosazují. Naopak jejich odpůrci (antikomunisté) tak také označují komunistický režim, tedy politický režim států ovládaných komunistickými stranami.

Totalitarismus je politický systém, jehož vládnoucí skupiny neuznávají žádné meze své pravomoci a snaží se regulovat všechny aspekty veřejného a soukromého života. Základními znaky totalitarismu jsou autokratická vláda a nekompromisní prosazování politické ideologie v oblasti veřejného i osobního života.

Totalitarismus je nedemokratickou formu vlády, typicky nastolovanou masivní ideologickou propagandou a neskrývaným terorem a brutalitou.[1] Od autokracie se odlišuje tím, že usiluje o „totální“, naprostou moc, a to zpolitizováním veškeré společenské i individuální existence.[1] Totalita je obecně charakterizována propojením autoritativní vlády a politické ideolgie.[2] Totalitární režimy nebo hnutí drží politickou moc skrze ideologii a propagandu šířenou státem ovládanými médii a kultem osobnosti.

Totalitní stát zcela ovládá a řídí ekonomiku, potlačuje svobodu slova a kritiku režimu. Totalita vyžaduje aktivní souhlas[zdroj?] jedince s politickou ideologií a režimem. Totalitní režim zasahuje do všech stránek veřejného i soukromého života, přesněji smazává rozdíl mezi soukromým a veřejným životem a neuznává svobodného jedince ani žádnou hranici své moci.


Avatar uživatele
Bronzový

Totalita je absolutní vláda jedné strany,komunismus všichni známe taky moc dobře,je to uskutečnování vize o společném vlastnictví všech statků a to za jakýchkoli prostředků atd. odkaz zločiny komunismu ve zdroji:

Zdroj: http://www.kpv-cr.cz/?pid=125


Avatar uživatele
Stříbrný

Komunismus je systém, v němž mají všichni všechno společné a chovají se podle stejných, pro všechny platných pravidel. Výsledkem by měla být materiální i sociální rovnost všech, koho se to týká. Základní myšlenka komunismu tedy je poměrně dobrá. Bohuže, jak zkušenosti ukazují, má komunismus ve velké míře sklony stát se totalitním režimem. O komunismu se dá hovořit např. v případě Kuby nebo KLDR. Opačným - v podstatě pozitivním přípkladem komunismu jsou izraelské kibucy. Dnes již sice zanikají nebo postupně ztrácejí svou výhradně kolektivní podobu, ale ve své době splnily svůj účel.

Totalismus je systém, v němž je režim (vláda, monarcha, určitá skupina) je nadřazena celému zbývajícímu světu (státu)a je jeho snahou vlastnit fakta a tedy jedinou pravdu.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1031
Zlatý annas 949
Zlatý quentos 889
Zlatý mosoj 566
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 513
Zlatý marci1 509
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.