kocickaaa

Jak se dají zničit játra s pomocí alkoholu ? jak často musí jedinec pít?

Doplňuji:
stane se něco s játry při požívání alkoholu cca 2× do měsíce?

Nejlepší odpověď
Alesh

pravidelně a nezřízeně 🙂

Další odpovědi
Fidel

Jako duha. Jde o to, že vám budou játra pracovat na 200% kvůli odbourávání alkoholu a začnou vám tuhnout…

iceT

Kdy alkohol poškozuje játra
Již 20g čistého alkoholu za den u žen (200ml vína nebo 60ml destilátu) a 60g u mužů (1200ml 12° piva) může při pravidelné denní konzumaci vést během několika let k jaternímu poškození. Pravidelné denní pití alkoholu je více nebezpečné než pití občasné. Mechanismus vzniku poškození jater není přesně znám. Alkohol výrazně zhoršuje prognózu nemocných s dosud nepoznaným latentně probíhajícím onemocněním jater.

Poškození jater a metabolismus alkoholu
Více jak 90% alkoholu je oxidačními pochody metabolizováno v játrech, malé množství nezměněného alkoholu se vylučuje ledvinami, plícemi a kůží. Existují tři základní enzymatické systémy metabolismu alkoholu. Hlavní část je oxidována alkoholdehydro­genázou v cytosolu hepatocytů, na acetaldehyd. Ten je konvertován aldehyddehydro­genázou na konečný acetát, který je dále metabolizován na acetyl-CoA. Acetyl-CoA je klíčovým enzymem, který může být zapojen do řady dalších metabolických pochodů (mastných kyselin, cholesterolu, do Krebsova cyklu, který je ale po požití alkoholu zpomalen).
Poškození jater alkoholem a dedičné faktory
Aktivita alkoholdehydro­genázy je dána geneticky, čímž se vysvětluje různá individuální vnímavost k alkoholu. Druhým metabolickým systémem je MEOS (microsomal ethanol oxidizing system), který je lokalizován v mikrosomální frakci. Tento systém se uplatňuje pouze při vyšších koncentracích alkoholu. Při chronickém abusu alkoholu dochází ke zvýšení aktivity tohoto systému (enzymatická indukce cytochromu P-450), čímž je vysvětlena rostoucí tolerance k alkoholu u chronických alkoholiků. Zvyšuje se také tolerance některých léků, do jejichž metabolismu je cytochrom P-450 zapojen (sedativa, antibiotika, trankvilizéry). Třetím systémem, který se účastní metabolismu alkoholu pouze malou měrou, je jaterní kataláza, taktéž obsažená v mikrosomální frakci hepatocytů.

Zdroj: http://www.magazin-zdravi.cz/pre­vence.7/jatra-priznaky-lecba-regenerace-a-jaterni-dieta.5593.html