opa

Jak se dá zrychlit 10 let starý počítač?

Mám počítač skoro deset let. Při přetahování fotek ze složky do složky nebo při nahrávání na DVD to moc dlouho trvá. Skenování je také věčnost. Dá se s tím ještě něco udělat? A na kolik by to tak přišlo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
gecco

Stáhni a nainstaluj si Ccleaner ( https://www.pi­riform.com/ccle­aner/download/stan­dard ), nech v základním nastavení a spusť Čištění…
Pak si zkontroluj, jaké všechny programy spouštíš Po startu – a nehc jen ty nejdůležitější…
Stáhni a nainstaluj si Defraggler ( https://www.pi­riform.com/de­fraggler/downlo­ad/standard ), spusť defragmentaci…
😉
Tohle můžeš udělat zdarma…
___
Případně si zazálohuj data a počítač reinstaluj – čistá instalace OS i programů.
😉
___
Pokud jde o zrychlení HW – osobně se domnívám, že by bylo smysluplnější pouvažovat o npvém počítači, než do tohoto staříka vrážet nějaký upgrade…
😉

Další odpovědi
Alesh

Podle mě je to kravina, protože za 10 let je to kompletně staré železo. A prostě nefunguje to, že jako vyměníš „jednu součástku“ a výkon se výrazně zlepší. Ten počítač je sestava, a pokud jako sestava má šlapat dobře, pak musí být prakticky celá sestava omlazena.
BTW: kdy naposled byl přeinstalován systém? To by mohlo částečně pomoct. A pokud máš legálně pořízený software, nestálo by to (skoro) nic, záleží na tom, kdo by to dělal.
Moje rada: než investovat nějakou 10 let starou sestavu, to si raději koupit něco nového. Ceny nějak nesleduji, ale za 10 tis. ± budeš mít podle mě úplně akurátní stroj.

Lamalam

Do 10 let starého počítače se nevyplatí cokoliv nového dokupovat. Mohla by pomoci přeinstalace OS.

Arne1

10let ? Pokud je ten počítač v originálním stavu, tak tam bude malá paměť (a pomalá), malý disk (pomalý) který bude s největší pravděpodobností přeplněný, starý pomalý procesor. A hlavně, Windows XP – a to je problém. Býval to velmi dobrý systém, ale v dnešní době stále více programů píše že na nich už nebudou pracovat. A kromě toho jak se ukázalo při virovém útoku před několika dny je to už systém velmi nebezpečný.
Co bys mohl:
Přidat paměť – mohl bys, 2G by byly tak za 700Kč. Ale stále to budou staré pomalé paměti.
Přidat SSD disk – to by dost zrychlilo, ale obávám se že už by v tom ten disk stejně nepracoval na plnou rychlost. 120G SSD pořídíš tak za 1200Kč.
Mohl bys sice střeva počítače vyměnit důkladněji, zbyla by ti krabice zdroj a možná grafická karta. Kdybys tohle zvládnul, tak ale nebudeš klást dotaz do odpovědny. Když si to necháš od někoho udělat, tak jeho práce bude dost hodin, když ji budeš platit tak se dostaneš do částek které asi nebudeš chtít dát.
To všechno by ještě neřešilo problém s Windows – ty bys musel koupit a nainstalovat. Taky na čas ne nenáročné.

Osobně doporučuji počítač vyměnit. Pokud nepotřebuješ žádné herní „dělo“, tak za jednotky tisíc dostaneš rozumný repasovaný počítač s novějšími Windows. Koukni například na

http://www.eu­rotech.cz/leno­vo-thinkcentre-m58p-sff/

http://www.eu­rotech.cz/dell-optiplex-980-win-10/

Za takovou cenu ti nikdo upgrade na obdobnou kvalitu neudělá.

Klaproth

U takového stroje se vyplatí pouze softvarové zásahy.

Jiří Bohumil

Je to nesmysl. Pokud není na nový, koukni na Aukro, tam se dají občas sehnat celkem ucházející a ve stáří do 5 let za „babku“. Ale dnes nový NB, který bude celkem OK je tak za 10 litrů.

Kryšpín

Schovat do skříně jako veterána a sehnat jiný i když je vyroben také v rákosí

Hlada

Tento problém nevyřeší ani nákup nového počítače.
Zápis na DVD je dán médiem, zpravidla 16×. Přetahování ze složky do složky na stejném disku by nepatrně zrychlilo zvýšení otáček disku, disk SSD, prakticky stačí defragmentace stávajícího. Přepis mezi disky by mohla trochu zrychlit sběrnice SATA. Pokud ji základní deska má, stačilo by vyměnit disk za pár stovek. Skenování nový počítač také nezrychlí. Je to vlastnost skeneru.

mosoj

Nainstalovat SSD disk. Osobně jsem to tak udělal u počítače z roku 2010.
Procesor Athlon 4 jádra.

Arne1

Lamalam: Totéž – opravdu myslíš že to jde přeinstalovat ?

Arne1

Alesh: Myslíš, že se Win XP ještě dají přeinstalovat ? Samotný systém asi ano, ale obávám se že už Microsoft neposkytne těch asi 200 opravných balíčků bez kterých to bude špatné. A i pokud by ty balíčky byly, tak mám zkušenosti že na takto starých počítačích by se instalovaly asi 24 hodin.

Alesh

Proč by jako neměly jít přeinstalovat?

Arne1

Byli lidé, kteří měli instalačky XP doplněné o všechny aktualizace, my to nedělali, většinou jsme stejně používali klonování.

Arne1

Já už to dlouho nezkoušel, u nás jsme XP už zlikvidovali. Ale matně si pamatuju že poslední pokus už kdysi právě kvůli problémům se servisními balíčky moc nefungoval. Naštěstí u nás nejsme u služebních počítačů vázáni na seriové číslo na nálepce, takže to nebyl problém. A dělat to někomu soukromě – naposledy to bylo 24 hodin aktualizací, občas některá chtěla něco potvrdit. To mám samozřejmě na mysli počítač s klasickým diskem, ne SSD. Tohle by se dalo udělat jen moc dobrému známému (známé). Raději bych se snažil sehnat seriové číslo na W7-Home.