autacek

Jak se dá zastavit tekoucí láva?

Nejlepší odpověď
Dochy

Asi stejně dobře jako hurikán.
Teoreticky by mohlo být možné postavit nějaké zábrany a tím ji nasměrovat o kousek vedle. Ale problém je s tím, že je jí hodně a je trochu teplejší než většina materiálů snese. Navíc nelze věřit tomu, že poteče jen tak jak ty předpokládáš – může se objevit trochu silnější výron a Tvé zábrany budou na dvě věci.

Takže tohle můžeš zkusit jen na nějaký přiměřeně malý proud a jen pro záchranu něčeho dost cenného. A pokud to rupne budeš mít co dělat aby ses sám zachránil.

Další odpovědi
marci1

Jelikož sopečná hmota dosahuje teploty až 1 000°C, zkouší se různé způsoby jak lávu zastavit:

  1. bombardování lávových proudů (proud menších rozměrů)
  2. ochlazování povrchu lávy
  3. stavba umělých bariér a koryt pro odvod lávy.

Podrobněji v odkazu:
https://sites­.google.com/si­te/vulkanizmus/vul­kanicke_hrozby/la­vove_proudy#sou­rces
🙂

aliendrone

V praxi dost těžko (obvykle není čas), zkouší se leccos (viz marci1), ale pokud jde o silný tok, výsledky jsou nevalné.

Teoreticky stačí:

  1. to co píše marci1 (svést proud jinam, chladit, roztáhnout)

nebo

  1. 2 000 000 Číňanů (nebo Indů – v rámi pomoci regulace populace) jí „naházíš do cesty“ (stejný efekt jako přehrada)

nebo

  1. vyšleš zločince Keplera, ten se na lávu hrozivě zamračí a ta se okamžitě obrátí z5 a navíc za sebou sopku ucpe!

Nebo už nwm! ;) :D :D

dudu

Těžko, možná modlením.

ivzez

Nijak a ničím.
Myslím, že ani to modlení by nepomohlo.