Elaela

Jak se dá zakódovat (zaheslovat) jedna složka v průzkumníku Windowsu?

Zajímá mne jak zakódovat ( zaheslovat ) jednu ze složek Windowsu v průzkumníku, na které mám něco, co by jiný číst něměl a nemohl. Ve složce je více fotmátů – doc., jpg., a další. Děkuji

Nejlepší odpověď
Edison

UTFG. Je na to spoooousta softů…

Další odpovědi
aliendrone

Přístup do tvé uživatelské složky je podmíněn heslem, který zadáváš při přihlášení do Widlí. (pochopitelně pokud vůbec máš zapnuto přihlašování)

Pokud se přihlásí jiný uživatel, do tvé uživatelské složky (/users/uživatelské jméno) NEMÁ přístup. Stačí ale nabootovat např. Linux – a zjistíš jak nanic to je zabezpečení. Lepší je použít šifrování, ale nejsem si jist, jestli widle bez dalšího už umí šifrovat adresáře (celý disk šifrovat umí). Tady nastupují programy, jejichž ABSOLUTNÍ bezpečnost je sice velice diskutabilní, nicméně pokud nemáš bobíka z NSA, CIA, FBI apod. organizací a jde ti jen o to, aby „Pepan“ neviděl tvé intimní fotky, je to dostatečná ochrana. Můžeš např. použít > https://www.zi­ve.cz/clanky/nej­lepsi-aplikace-pro-sifrovane-zabezpeceni-souboru-slozek-i-flashky/axcrypt/sc-3-a-181473-ch-101057/default­.aspx#articleS­tart

Při volbě šifrovacích metod buď opatrná, kdysi před lety jsem si zašifroval některá data a po zhroucení widlí v důsledku HW poruchy jsem se k nim už NEDOSTAL! (Myslím v dekryptěné podobě, v zašifrované je mám někde dodnes! ;) :D) Zálohy v dekryptěné podobě a bezpečně uložené MIMO PC/síť jsou namístě. Venkoncem schovat dnešní pidipaměťovky je brnkačka. :)

Edison

Zálohovat doma ano. Ale ne na pidipaměťovky, ale na NAS. Další zálohy realizovat cloudově mimo domov.

aliendrone

Citlivá nešifrovaná data ROZHODNĚ NE na NAS!!! To je pořád DOKOLA – narušení bezpečnosti, chyba v zabezpečení blablabla…

V NAS je to chráněno stejně (často i HŮŘ, díky proprietárním chybám v zabezpečení) než v PC! Kdepak – ani nejlepší hacker, dokonce ani NSA nedokáže hacknout kartu uloženou pod víčkem rtěnky apod. :) :D

Nicméně na obyčejná data je NAS nej řešením, pokud existuje domácí síť – kvůli přístupnosti (a rychlosti – pokud tedy někdo nepoužívá přímo specdisk určený jen k zálohování). :)

Zálohovat do cloudu je sice aktuálně „in“ (a má to mnohé výhody), ale především to také má jednu (pro mě) zásadní NEVÝHODU – ztráta PLNÉ kontroly nad daty. Známe případy, kdy hrůzosoft SMAZAL OneDrive (PLACENÝ!!) pro obsah nelegálního softu (nebo proč vlastně, už nwm) a to KOMPLETNĚ se vším všudy! A tohle může udělat každý provozovtel cloudu, když bude chtít, popřípadě se mu chybička vloudí. Kdepak, pokud chce mít jeden JISTOTU, musí to mít zcela ve vlastní režii. :)

Edison

A proto to mám dvojmo. K čemu to mít doma, když vyhoříš? Mám kamaráda, kterýho to vytopilo při záplavách. Byl zhroucen, ale dalo se to. Pojišťovna, obnova, návrat do normálních kolejí. Po půl roce se zhroutil. Veškerá historie v čudu. Nic. Neměl ani fotku svých rodičů. To nikdo nenahradí. Ukládat rodiný fotky z dovolené a pár dokumentů – ne těch extra citlivých na NAS a do cloudu je poměrně nejlepší řešení. Profi fotografové to tak dělaj běžně.

aliendrone

Jo, ale uznej, že fotka rodičů (jakkoliv je pro majitele důležitá a cenná) NEJSOU citlivá data, tady alepoň u mne ne. Na druhou stranu u jiných … kdo ví? ;) :D :D

Všechno má svoje – i tak karta zajisté může shořet (i když mně přijde pravděpodobnjší, že ji sama majitelka ztratí), renundance záloh (ROZUMNÁ) je důležitá. Sám používám googledisk (placený) a cením si ho právě pro jeho dostupnost. Už jen když potřebuju poslat větší/velkou přílohu k mailu, není nic lepšího, než poslat odkaz, ať si to adresát sosne sám! Ve srovnání s filetransferem apod. je to úplný luxus!

Nicméně NIC citlivého bych na něj nedal, no. :)