Putra

Jak se dá v Openofficu nastavit, okraje až třeba od třetí stránky?

Chci mít okraje u str. 1 a 2 jiné než i dalších stran, ale když to nastavuji, tak se to dá u všech stejné. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Jirka P.

Nastavení stránky v OOo vždy odpovídá nějakému stylu stránky, takže si musíš vyrobit aspoň dva různé stránkové styly. To uděláš ve správci stylů (klávesa F11), v tom okně jsou styly stránky tuším čtvrté z horních tlačítek zleva. Nový styl se dá udělat po kliknutí pravým tlačítkem do seznamu.

Dejme tomu, že máš nový styl, který chceš aplikovat. To se dá dělat dvěma způsoby:

  1. Buď chceš, aby se ten styl aplikoval na konkrétní část textu (např. titulní stránku, stránku s obsahem, první kapitolu, atd.). V takovém případě vložíš (z menu Vložit!) mezi části textu, které budou mít jiné okraje zalomení stránky a v dialogovém okně „Vložit zalomení“ vybereš styl následující stránky (aby bylo to formátování různé, musí mít jiný styl). Text mezi těmito dvěma částmi nemůže přetékat (protože je tam to zalomení).
  2. Nebo chceš, aby např. první dvě stránky měly menší okraje než následující, ale bez rozdělení textu. Text mezi nimi má volně přetékat.

V takovém případě musíš vyrobit 3 styly (dejme tomu S1, S2, S3) a provázat je přes následující styl (ve správci stylů upravit daný styl, první záložka, položka Následující styl). Kdykoli je v dokumentu stránka nějakého stylu, má následující stránka ten styl, který je takto určen.

Takže nastavíš následující styl takto:

S1: Následující S2
S2: Následující S3
S3: Následující S3

a upravíš styly S1 a S2, aby odpovídaly prvním 2 stránkám, a S3 3. a dalším.

Jestli je tenhle popis moc nepochopitelný, podívej se na styly pravá a levá stránka. Ta se mezi sebou podobným způsobem střídají, a OOo takhle implementuje odlišné okraje (vnější vs. u hřbetu) v knihách.

Další odpovědi
anonym

V obrázku je popis.

Zdroj: http://2i.cz/b984b69c­4f