tomáš007

Jak se dá sůl získávat?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Existují tři způsoby těžby soli.

Hornická těžba: pomocí těžkých těžebních mechanizmů se ve vrstvě halitu razí štoly a těžební komory, které mají výšku 30–50 m. Pásovým dopravníkem nebo automobily se sůl odváží na povrch a dále zpracovává. Tento způsob těžby je finančně nejnákladnější. Posledním činným solným dolem tohoto druhu v Polsku je Kłodawa.
Louhování: do podzemního ložiska se vrtem přivede voda. Sůl se v ní rozpustí a vzniklý roztok (solanka), který obsahuje přibližně 310 g soli v jednom litru, se čerpá na povrch. Po odpaření vody dojde ke krystalizaci a následnému zpracování. Dutiny vzniklé těžbou se následně používají jako úložiště uhlovodíků (např. zemního plynu).
Odpařováním mořské vody: technologie použitelná v teplých oblastech, kdy se mořská voda (obsahuje v jednom litru přibližně 3,5 g halitu) nechává odpařit v mělkých nádržích. Takto získaná surovina obsahuje 80% halitu a je třeba ji chemicky vyčistit od nežádoucích příměsí.

Další odpovědi
venkovan

Těch způsobů je strašně moc. Michal Kole zapomněl na seškrabavání soli ze plavkyń, když se vynoří z moře a za chvilku oschnou. Vzácná výroba soli je zahuš´tování slz. Nejlepší slzy jsou od krokodýla a nebo od žáka šplhouna když dostane další kouli.
No o těch běžných postupech jako je težba z lomu, dolu, odpařováním vody se píše dost, málo o nenávratném půjčení od souseda.

Michal Kole

Myslím, že se těží v dole a pak se chemicky čistí

mosoj

Vepište odpověď…http://w­ww.solnemlyny­.cz/produkty1­.html