verka

Jak se čte v ruštině desetinná čárka?

Myslím v textu, například ,,žádná celá pět".

Nejlepší odpověď
mosoj

jako v češtině

2,1
jako v češtině
2,1
два це́лый и одна́ деся́тая
(dvě celé a jedna desetina)

Ostatní je o skloňování a to jsem již zapoměl.

Další odpovědi
dudu

zapjataja
Doplňuji:
Malá vzpomínka ze střední školy – kdysi nám nová učitelka ruštiny /originál Ruska/ zadala zkušební diktát a namísto čárka vždy řekla něco jako zapytája. Nevěděli jsme o co jde, takže to každý mastil jak uměl. Na výsledky se ptáti netřeba…

cochee

Správně to má mosoj. Dudu, „zapjátaja“ je slovo pro čárku, ale např. ve větě, v desetinném čísle se to čte opravdu ad mosoj. Důkazem budiž ruská wikina, viz zdroj, odstavec „Разделитель групп разрядов“ (tedy, důkaz pro ty, kdo umíte rusky.)

Ještě doplním že nula se zde čte „noľ“ (s měkkým l, jaké mají ve slovenšině) a používá se tvar „celych“ (jako v češtině např u deset celých šest), například „odin celych… jedna celá, ale zde je přípustné i "odna celaja“

Zdroj: http://ru.wiki­pedia.org/wiki/%C4%E5%F1­%FF%F2%E8%F7%ED%FB%E9_%F­0%E0%E7%E4%E5%EB%E8%F2%E­5%EB%FC

kajulinek.s

Já si to dala do překladače a je to něco jako „cel“ :D