Pajonel-ka

Jak se člověk může stát manažerem umělce?

Zdravím, před delší dobou mě napadlo, že dělat manažera nějakému umělci může být docela zajímavá práce atd(nebudu to tady vypisovat :D) tak se chci zeptat jestli nevíte jak se takový celkem obyčejný člověk může takovám manažerem stát, jaké musí mít vzdělání, zkušenosti apod. zkoušela sem hledat něco na netu, ale tam je to většinou ve spojitosti manažera a firma. Napadlo mě i že bych zkusila napsat přímo nějakému takovému manažerovi, ale nevím jakému :D

Nejlepší odpověď
barnajka

Hehe, mám v těchto kruzích dost známých…ale nevím, co ti mám říct. Asi jsi plná ideálů a naivních představ…a já bych byla nerada tou, která tě o ně připraví :D
Ne, vážně: mám kamarády i ty muzikanty, i ty manažery a producenty a majitele klubů atd. S někým kamarádím víc, s někým míň..ale to je teď vedlejší.
Věř mi: sranda tenthleten džob není!
A přikyvuju Septikovi: základ jsou kontakty.
Pozor! Nemyslím kontakty, který vyčteš ve Zlatých stránkách… Myslím kontakty osobní, čili známosti.
Jeden kamarád dělá manažera, jedné známé kapele. K té práci přišel neplánovaně, dřív zastával ‚jen‘ ty technický funkce kolem. Ale byl zatraceně dobrej, o práci nouzi neměl, takže kontakty se hrnuly raz dva.

Pár měsíců nazpět jsem jedomu kamarádovi pomáhala s propagací jeho alba i osoby. Navíc měl před sebou velký evropský turné, tak mě ještě poprosil, jestli bych mu nezkusila domluvit nějaký koncert i tady v ČR.
Já blááázen bláznivej naivní myslela, jaká to nebude brnkačka: dám kamarádovi dohromady press kit, ten rozešlu do klubů…a nabídky se jen pohrnou :D
Chachá, zasmáli se zbrojnoši :D
Poslala jsem asi 100 mailů, odpovědi jsem dostala 3. Z toho jedna byla slušně odmítavá, druhá dávající falešné naděje. Jen ta třetí odezva byla kladná, ale po finanční stránce pro mě neakceptovatelná.
Těch zbylých 97 klubů se vůbec neobtěžovalo jakkoliv reagovat. Ani za to blbý „Ne, díky, nemáme zájem“ jsem jim nestála.
A proč?
Protože jsem Nikdo.
Oni mě neznají, já neznám je…proč by mě měli vůbec poslouchat?
Hele,víš – ono je problém i ten, že hudební průmysl dneska zažívá těžký časy. Kluby jsou poloprázdný, spousta jich končí, a nebo musí živý produkce omezovat na minimum, protože by to finančně neutáhly: těch pár lidí, co na koncert přijde, kompletní náklady nepokryje, bohužel. Lidi by se sice bavili rádi, to jo…ale nejradši zadarmo. Jak mají sáhnout do kapsy, radši si to povyražení odpustí úplně :)
Klidně se na to manažerování dej, rozmlouvat ti to nebudu.
Pokud máš

  1. dobrou vyřídilku
  2. sebejistý, ale zároveň kultivovaný vystupování
  3. ostrý lokty
  4. elán a dravost
  5. obchodního ducha, schopnost prodat svoje ‚zboží‘

…cesta se ti otevírá. Ty kontakty si budeš získávat postupně, ale předem počítej s tím, že pokud nebudeš mít setsakramentský štěstí začátečníka, čeká tě hodně náročný běh na hodně dlouhou trať.
Ale komu nechybí houževnatost a odhodlání, ten do cíle nakonec doběhne vždycky.
Tak držím palce ;)

PS: Vzdělání žádnou roli nehraje, nicméně přehled v oblasti obchodu a showbyznysu (umění) je rozhodně velkým plusem.
Pokud nemáš ani páru, jak to v tomhle světě chodí, o to těžší ty začátky budeš mít.
Konkurence je veliká a štěstí přeje připraveným ;)

Další odpovědi
SeptikB

Tohle povolání není o vzdělání, ale o kontaktech a osobnosti. V podstatě je to jako dělat podomního prodejce. Potřebuješ znát kontakty na různé kluby (místa koncertů obecně), a když je nemáš, musíš si je získat a svým vystupováním přesvědčovat lidi, aby tam ten umělec vystoupil za podmínek, které si řekneš. Pokud chceš udělat kariéru v této oblasti, zkusil bych začít u nějaké místní začínající (nebo méně známé) hudební skupiny, protože ty často manažery nemají (ale potřebují je).

led

V žiadnom prípade to nie je obyčajný človek.
Je to obchodník so znalosťou umenia (v ktorom pracuje), dobrou znalosťou psychológie (musí dokázať draho predať a lacno kúpiť), priateľský a súčasne despota k zastupenému umelcovi (umelec je tovar). Väčšinou pracuje v úzadí, hlavné je meno umelca a získaný honorár, z ktorého obaja žijú, podnikajú a tvoria…

Mapel

Manažer je vedoucí pracovník viz. odkaz. A pokud chceš dělat manažera v umělecké oblasti, musíš mít potřebné znalosti a studovat příslušnou uměleckou školu a pak se vypracovat na manažera.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­na%C5%BEer

Pajonel-ka

Děkuju za odpovědi!!!
a ktomu "Asi jsi plná ideálů a naivních představ…a já bych byla nerada tou, která tě o ně připraví " to ani ne ale je pravda že v podstatě nevím nic moc o tom co vše to obnáší a proto se ptám…v první řadě bych se ale chtěla nejdřívě věnovat reklamě a propagaci jako takové v TV, tisku atd. kvůli toho jsem začla studovat Marketing a management a třeba se jednou za pár let dopracuju k tomu abych dělala někomu manažerku a když ne tak budu doufat že budu mít alespoň nějaký dobrý job v nějaké reklamce.....no nicméně mockrát děkuji za tak dlouhou a pro mě velice užitečnou odpověď!!!!

barnajka

Marketing a management..to je dobrý základ! A pokud tě tyto věci baví, nevidím důvod, proč by ti to nemělo vyjít.
Řeknu to hnusně, ale řeknu: úspěch umělce dělá z 30% jeho jeho vlastní talent…no a ten zbytek mu vyběhá manažer. Pokud je schopný, že jo :))
Teoretická průprava + obchodní duch v krvi = úspěch.
Jen musíš vytrvat a nevzdávat se, když všechno nepůjde hned a v souladu s tvými představami.

A ještě jedna rada: nauč se být tzv. splachovací. Znáš to: vyhodí mě dveřma, vrátím se oknem… ;)
…a budu se jim tam vracet tak dlouho, dokud mě nezačnou poslouchat ;)