Avatar uživatele
anonym

Jak se chránit před odcizením hesel a citlivých údajů?

Čím víc musím věci vyřizovat online, tím víc se začínám bát, jestli mi někdo moje účty nemůže vybrat. A strach mám hlavně z online nákupů. Vždycky se děsím, když jdu přes web do banky, jestli tam nebude svítit nula. 🙂 Jak nejlépe zabránit tomu, aby mi někdo ukradl hesla?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 5455 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
roy_x

Tahle otázka se týká hodně oblastí. Ale několik bodů.

  1. Být ostražitý a nedůvěřovat každé webové stránce nebo e-mailu (pozor na tzv. phishing, kdy vám například jakoby banka pošle e-mail, abyste jim kvůli zlepšování zabezpečení nebo bůhví čeho sdělil přístupové jméno a heslo; banky nikdy takové e-maily neposílají).
  2. mít zabezpečený a „čistý“ systém, tj. dát si pozor na spyware a jiný škodlivý software, který může odposlouchávat komunikaci a zaznamenávat stisknuté klávesy. Používat aktuální antivir a antispyware, popř. používat operační systém, na který takové záškodné programy neexistují (např. Linux, FreeBSD, openSolaris apod.)
  3. při nákupu na internetu si dejte pozor, aby stránka, do které vkládáte údaje o své platební kartě, byla zabezpečená (místo http musí být v adresním řádku https, to zaručuje šifrovaný přenos). Jestli si nejste jistý, že máte systém čistý, číslo karty a kódy zadávejte „softwarovou klávesnicí“, tu v systému Windows najdete v Příslušenství | Usnadnění, čísla/písmena naklikáte přes myš.
  4. Používejte co nejsilnější hesla (ale zase taková, aby byla zapamatovatelná a nemusel jste si je psát na papírek…), ať jsou aspoň 8 znaků dlouhá (čím delší, tím lepší), skládají se z malých a velkých písmen, čísla a speciálního znaku (*,–,_,#,^, apod.), povoluje-li to systém, do kterého se hlásíte.
  5. Raději se vyhněte citlivé komunikaci v nezabezpečených WiFi sítích (v barech, kavárnách apod.)
  6. Žádné takové údaje (hesla, čísla karet, údaje k různým uživatelským účtům, …) si neukládejte jen tak v počítači, může se stát, že o počítač přijdete (odcizením) a máte na problém zaděláno (proto byste ani neměl ukládat hesla v prohlížečích). Nejlepším lékem na tohle je zašifrovat disk, člověk bez znalostí hesla váš systém nepustí a nikdy se mu do rukou nedostanou vaše data/údaje z prohlížečů apod. K tomu slouží třeba BitLocker ve Windows Vista Ultimate, popř. bezplatný program TrueCrypt.
  7. Spoustě problémům se sledováním vaší aktivity na počítači a odposlouchávání komunikace zabráníte tak, že nebudete do systému instalovat neznámé programy, warez (cracknuté programy) a nebude navštěvovat pofidérní stránky, ze kterých se snadno může váš systém nakazit.
  8. Kromě antiviru a antispyware použijte kvalitní softwarový aplikační firewall (ukáže vám, co s čím komunikuje, kde se co odesílá a chrání před útoky, ale to chce už trošku znalostí), hardwarový firewall (jsou v routerech, které jsou v domácnostech časté) a hlavně šifrujte domácí WiFi síť a stahujte záplaty pro Windows.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek