Jak se chránit před odcizením hesel a citlivých údajů?

Čím víc musím věci vyřizovat online, tím víc se začínám bát, jestli mi někdo moje účty nemůže vybrat. A strach mám hlavně z online nákupů. Vždycky se děsím, když jdu přes web do banky, jestli tam nebude svítit nula. 🙂 Jak nejlépe zabránit tomu, aby mi někdo ukradl hesla?

Odpovědi
roy_x

Tahle otázka se týká hodně oblastí. Ale několik bodů.

  1. Být ostražitý a nedůvěřovat každé webové stránce nebo e-mailu (pozor na tzv. phishing, kdy vám například jakoby banka pošle e-mail, abyste jim kvůli zlepšování zabezpečení nebo bůhví čeho sdělil přístupové jméno a heslo; banky nikdy takové e-maily neposílají).
  2. mít zabezpečený a „čistý“ systém, tj. dát si pozor na spyware a jiný škodlivý software, který může odposlouchávat komunikaci a zaznamenávat stisknuté klávesy. Používat aktuální antivir a antispyware, popř. používat operační systém, na který takové záškodné programy neexistují (např. Linux, FreeBSD, openSolaris apod.)
  3. při nákupu na internetu si dejte pozor, aby stránka, do které vkládáte údaje o své platební kartě, byla zabezpečená (místo http musí být v adresním řádku https, to zaručuje šifrovaný přenos). Jestli si nejste jistý, že máte systém čistý, číslo karty a kódy zadávejte „softwarovou klávesnicí“, tu v systému Windows najdete v Příslušenství | Usnadnění, čísla/písmena naklikáte přes myš.
  4. Používejte co nejsilnější hesla (ale zase taková, aby byla zapamatovatelná a nemusel jste si je psát na papírek…), ať jsou aspoň 8 znaků dlouhá (čím delší, tím lepší), skládají se z malých a velkých písmen, čísla a speciálního znaku (*,–,_,#,^, apod.), povoluje-li to systém, do kterého se hlásíte.
  5. Raději se vyhněte citlivé komunikaci v nezabezpečených WiFi sítích (v barech, kavárnách apod.)
  6. Žádné takové údaje (hesla, čísla karet, údaje k různým uživatelským účtům, …) si neukládejte jen tak v počítači, může se stát, že o počítač přijdete (odcizením) a máte na problém zaděláno (proto byste ani neměl ukládat hesla v prohlížečích). Nejlepším lékem na tohle je zašifrovat disk, člověk bez znalostí hesla váš systém nepustí a nikdy se mu do rukou nedostanou vaše data/údaje z prohlížečů apod. K tomu slouží třeba BitLocker ve Windows Vista Ultimate, popř. bezplatný program TrueCrypt.
  7. Spoustě problémům se sledováním vaší aktivity na počítači a odposlouchávání komunikace zabráníte tak, že nebudete do systému instalovat neznámé programy, warez (cracknuté programy) a nebude navštěvovat pofidérní stránky, ze kterých se snadno může váš systém nakazit.
  8. Kromě antiviru a antispyware použijte kvalitní softwarový aplikační firewall (ukáže vám, co s čím komunikuje, kde se co odesílá a chrání před útoky, ale to chce už trošku znalostí), hardwarový firewall (jsou v routerech, které jsou v domácnostech časté) a hlavně šifrujte domácí WiFi síť a stahujte záplaty pro Windows.