jjj123456789

Jak se chorvatsky řekne pitíčko?

pička?
Doplňuji:
Vím, jak se chorvatsky řekne pití, ale ptám se, jestli se skutečně v chorvatštině zdrobnělina od tohoto slova řekne stejně jako ženský pohlavní orgán.

Nejlepší odpověď
annas

Když se tak často zajímáte o chorvatské výrazy, které mají v češtině zcela jiný význam, protože jsou jiného původu, obraťte se na některého Chorvata nebo zemi navštivte, případně prostudujete chorvatskou gramatiku.

Český vulgární výraz, s nímž chorvatské " pití" spojujete, je zcela jiného původu. Český základ pí- znamená močení a pohlavní orgán. Existovalo nářeční pičkat, německy pinkem.

Zatímco všeslovanský výraz pić, přešel do některých slovanských jazyků v původním tvaru, u jiných došlo ke hláskové změně na pít.

Neuvědomujte si, že česká deminutiva od některých slov neexistují v jiných jazycích. Zkuste si přeložit „pitíčko“ do jiných jazyků.

Víte, jak se řekne chorvatsky pití. Podle vzorů pro skloňování je podst. jméno piće rodu středního.

Zdrobněliny středního rodu. Česká přípona -ko má v chorvatštině tvar -ce a české přípony -ečko/-íčko mají chorvatské tvary -ance/-ašce.

Takže si zkuste uvedenou vytvořit zdrobnělé pitíčko, i když zřejmě neexistuje.
..
Jinak chorvatská mluvnice -tvoření deminutiv
Bakalářskou práci – Jana Krohová, MU FF Brno, Ústav slavistiky
ntent.com/sear­ch?q=cache:wBZGFY-hqnsJ:is.muni­.cz/th/178651/ff_b/Ba­kalarska_diplo­mova_prace_Ja­na_Krohova.doc+&cd=1&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
metro

Pití se řekne piće (čti piče).