Jak se časem Češi zbaví starého eternitu ze střech, když se jim nechce zaplatit za bezpečnou manipulaci s azbestem?

Viz část zásad:

Odstranění stavebních materiálů s obsahem azbestu by měla provádět renomovaná firma, která zaručí řádný a bezpečný technologický postup demontáže nebezpečných stavebních materiálů a prvků a následné předání vzniklých azbestových odpadů k bezpečnému odstranění.

Musí být voleny takové technologické postupy, jimiž bude možné předejít uvolňování azbestu do ovzduší.

Azbest a materiály, které jej obsahují, by měly být bezpečně odstraněny před prováděním prací.

Odpady a materiály obsahující azbest musí být sbírány a odstraňovány z místa svého původu (pracoviště) v utěsněných obalech označených nápisem upozorňujícím na obsah azbestu.

Prostor, kde dochází k odstraňování částí stavby s obsahem azbestu nebo stavby celé, musí být vymezen tzv. „kontrolovaným pásmem“, v němž je nutno dodržovat režimová opatření – nesmí se zde jíst, pít, kouřit (pro tyto účely musí být vyčleněno místo, které není kontaminováno azbestem).

Při odstraňování částí staveb, které jsou z azbestových materiálů nebo obsahují jako součást azbest, je nezbytné již od prvního kontaktu s takovými materiály dbát na důsledné zabránění vdechnutí a zabránění kontaminace ovzduší a okolního prostředí azbestem a azbestovým prachem. Pracovníci v „kontrolovaném pásmu“ musí být vybaveni maskou s filtrem nebo polomaskou, ochranným oděvem (kombinéza), rukavicemi, obuví. Z prostředí, kde dochází k demontáži azbestových částí nebo je nakládáno s azbestovými odpady, nesmí docházet k úniku prachu do okolního nechráněného prostředí. Použité ochranné oděvy se musí přepravovat např. do čistírny nebo prádelny v uzavřených obalech (kontejnerech).

Odborné firmy odstraňující azbest ze staveb jsou povinny takové práce ohlašovat 30 dní před jejich zahájením místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví – tj. Krajské hygienické stanici JmK podle § 41 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Náležitosti takového hlášení stanoví § 5 vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli.

Zdroj: http://www.hos­tivice.eu/jak-postupovat-pri-odstranovani-azbestocementovych-materialu/d-411711/p1=4458

Nejlepší odpověď
mosoj

Znám sběrné dvory, kde ti na občanský průkaz odeberou 15 velkých desek bezúplatně. Pár desek dokážu zlikvidovat sám. Při slušném sundavání starého eternitu se nic neuvolňuje.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Měl jsem letos tento problém (výměna krytiny střechy RD) a vyřešen byl takto:

  1. Původní eternitovou krytinu „sejmuli“ (ne rozbili) profi pokrývači a žádný asbest se při tom neuvolňoval.
  2. Pár rozbitých šablon jsme dali do plastových pytlů a zavezli do sběrného dvora jako nebezpečný odpad. Asi tak 100 kg.
  3. Sejmutou původní krytinu, cca 120 m2, ode mne ještě koupil a byl velice rád, jiný pokrývač, pro účel výměny a oprav na starších objektech se shodnou „retro“ krytinou. Šablony obrátí nenarušenou spodní stranou na vrch.

Poznámka:
Původní šablony jsem, před prodejem, očistil oškrabáním špachtlí za vlhka na igelitové plachtě a seškrab lišejníků a zvětralého asbestu jsem přidal do těch pytlů se šablonami rozbitými. Žádný prach nevznikal.
Výpis který uvádíš jsem předem nečet, o škodlivosti asbestu jsem ale věděl.
Ale myslím si, že způsob provedení u mne byl nakonec celkem OK a manipulace i odstranění bylo docela bezpečné.